Wojewoda podlaski za ogłoszeniem 2013 r. rokiem powstania styczniowego

W środę w Gródku (Podlaskie) odbyło się pierwsze spotkanie komitetu honorowego, który chce zorganizować regionalne obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. To inicjatywa wojewody podlaskiego Macieja Żywno, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, gminy Gródek oraz Lokalnej Grupy Działania (LGD) Puszcza Knyszyńska.



Konferencja prasowa odbyła się w uroczysku Piereciosy (niedaleko Gródka), przy mogile 32 powstańców, którzy zginęli 29 kwietnia 1863 roku w tzw. bitwie pod Waliłami.



Wojewoda podlaski poinformował, że wspólnie z komitetem honorowym chce wnioskować do Sejmu i Senatu, aby rok 2013 był rokiem powstania styczniowego. „Będziemy szukali też ewentualnego pośrednictwa premiera czy prezydenta. Dzisiaj informujemy, że tę procedurę uruchamiamy” - powiedział Żywno.



Według niego, przypadająca w 2013 roku 150. rocznica powstania styczniowego sama „daje już ogromną szansę, żeby taki wniosek znalazł poparcie”.



Komitet chce, aby regionalne obchody powstania styczniowego odbyły się na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Jest tam wiele miejsc związanych z powstaniem, m.in. mogiła w uroczysku Piereciosy, mogiła na górze św. Jana w miejscowości Królowy Most czy miejscowość Czarna Białostocka, gdzie stacjonowali powstańcy.



Główne obchody miałyby się odbyć w Podlaskiem w kwietniu 2013 roku, w rocznicę potyczki pod Waliłami. Jak powiedział dziennikarzom nadleśniczy z Nadleśnictwa Waliły, Krzysztof Bozik, przy mogile miałby powstać obóz powstańczy, gdzie stacjonować będą grupy rekonstrukcyjne. Można by się tam zapoznać m.in. z rotą przysięgi, którą składali powstańcy, a także spróbować powstańczego jadła i napitków. W planach jest też inscenizacja bitwy.



Oprócz głównych obchodów, zaplanowano też inne inicjatywy związane z historią powstania na terenie puszczy. Adama Kamiński, prezes Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska, powiedział, że stowarzyszenie chce w przyszłym roku utworzyć szlak, na którym znajdą się miejsca potyczek powstańców oraz miejsca ciekawe przyrodniczo. W planach jest też utworzenie punktu muzealnego o powstaniu styczniowym w Supraślu oraz uruchomienie kolejki wąskotorowej, która jakiś czas temu działała na terenie puszczy.



Inicjatorzy pytani przez dziennikarzy o koszt obchodów, na razie nie wiedzą, ile dokładnie miałyby one wynieść. Chcą pozyskać środki na realizację pomysłu m.in. z funduszy unijnych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z budżetu gminy. (PAP)



swi/ rof/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17