Włochy: zdjęcia hitlerowskich zbrodniarzy w witrynie sklepu jubilera

Włoskie media poinformowały, że florencki jubiler Gianfranco Pampaloni przygotował tę kontrowersyjną wystawę swego sklepu na konkurs w związku z odbywającym się tam majowym festiwalem muzycznym. Jego hasło brzmi w tym roku: "Z Europy środkowej do Ameryki Południowej”.



Temat ten zinterpretował umieszczając w witrynie zdjęcia Klausa Barbie, Adolfa Eichmanna, Josefa Mengele, Ericha Priebke. Wszyscy uciekli po II wojnie światowej za Ocean Atlantycki. Wystawę uzupełniał hitlerowski mundur oraz futerał na skrzypce, co było nawiązaniem do faktu, że wszyscy ci zbrodniarze byli muzykami. Obok ułożono zaś wyroby ze srebra z żydowską symboliką.



Jubiler wyjaśniał od początku, że w żadnym razie nie chce obrazić społeczności żydowskiej i pamięci ofiar holokaustu.



Tłumaczenia te na nic się nie zdały, bo - jak podała lokalna prasa - złotnik otrzymał list od zastępcy burmistrza, który wezwał go, by usunął kontrowersyjną ekspozycję po tygodniu od jej odsłonięcia.



Została ona oceniona przez władze jako przykład "absolutnie złego gustu" i komercyjnego wykorzystania tematyki Zagłady. Podobnego zdania jest wspólnota żydowska, która czekała na administracyjną decyzję władz miejskich w sprawie oburzającego jej zdaniem pomysłu jubilera. Ten zaś przychylając się do stanowczej prośby wiceburmistrza wyraził ubolewanie, że mieszkańcy Florencji nie zrozumieli sensu jego inicjatywy, którą sam nazwał "prowokacją". Zapewnił zarazem, że otrzymał także gratulacje od ludzi, którzy docenili jego koncepcję. Jednak, jak podkreślają media, większość przechodniów, zatrzymujących przed sklepem jubilera, było innego zdania i popierało protesty.(PAP)



sw/sp/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17