Świętokrzyskie: uniwersytet będzie wspierał „Świętokrzyski Sztetl”

„W ramach porozumienia Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Gmina Chmielnik zobowiązują się do różnych form upowszechniania wiedzy o społeczności żydowskiej w województwie kieleckim w jego międzywojennych granicach, od pojawienia się jej na tym obszarze do 1942 r." - poinformowała PAP kierowniczka Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl", Agnieszka Dziarmaga.



Umowa przewiduje, że organizowane będą wspólne konferencje naukowe i popularnonaukowe, konkursy oraz spotkania środowiskowe. Obie strony mają prowadzić działania badawcze, współtworzyć wydawnictwa i przygotowywać publikacje dotyczące społeczności żydowskiej zamieszkującej przedwojenne województwo kieleckie.



Prowadząca Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl" gmina zobowiązała się do zapewnienia studentom organizacji praktyk oraz udziału w przedsięwzięciach naukowych i kulturalnych. Do dyspozycji uniwersytetu będą oddane sale ekspozycyjne i konferencyjne.



Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Agnieszka Dziarmaga, inspiracją do zawarcia umowy była dotychczasowa nieformalna współpraca między „Świętokrzyskim Sztetlem" a Kołem Naukowym kieleckiego uniwersytetu „Judaica". „Studenci z tego koła już pomagają nam przy tworzeniu bibliografii naukowej" - zaznaczyła.



„Świętokrzyski Sztetl" to powstający w Chmielniku nowoczesny ośrodek edukacyjno-muzealny, który ma być przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych kulturą, tradycją i historią Żydów na Kielecczyźnie. Ma być gotowy w połowie 2013 roku. Jego koszt wyniesie 8 mln zł.



Według zapewnień władz samorządowych Chmielnika, obiekt ma być wyjątkowy w skali kraju. To autorski projekt firmy architektonicznej Mirosława Nizio - współtwórcy m.in. koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego. „Poprzez nowoczesną multimedialną ekspozycję i nagromadzenie tradycyjnych pamiątek, wizyta w muzeum ma być wycieczką lub spacerem po przedwojennym żydowskim miasteczku (sztetlu), z jego odgłosami i specyficzną atmosferą miejsca, w którym zgodnie żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi i którego nigdzie już w Polsce nie ma" - czytamy w opisie projektu.



Chmielnik był zasiedlany przez Żydów od XVII wieku. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku istniała już w mieście synagoga - trzecia pod względem wielkości na Kielecczyźnie. Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z większych sztetli regionu, zamieszkanym w większości (80 proc.) przez ludność żydowską. Położony w południowej części powiatu kieleckiego Chmielnik liczy obecnie ok. 4 tys. mieszkańców. (PAP)



mjk/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17