Wielkopolskie: w piątek emisja "1500 Kolskich Drobnych"

„Bon ukaże się w piątek i będzie zaprezentowany w trakcie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości” – poinformował burmistrz miasta, Mieczysław Drożdżewski.



Podczas I wojny światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. zdawkowy pieniądz zastępczy. Magistrat Koła wypuścił serię takich banknotów o nominałach 10, 20 i 40 groszy.



„Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które w zależności od zaboru określały nominał w kopiejkach lub fenigach. To kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były narodowe nominały walutowe” – wyjaśnia burmistrz.



W wolnej już Polsce kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W albumie „Pamiątki wojenne” z 1918 r. napisano, że „magistrat miasta Koła Ziemi Kaliskiej, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych”. „Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią (...) służyć może za wzór” – czytamy.



Pamiątkowy banknot na jednej stronie prezentuje podobizny dwóch historycznych bonów o nominale 10 i 40 groszy, a na drugiej – powtarza widniejący na rewersie tych bonów motyw ruin zamku w Kole. Banknot jest sygnowany herbem miasta. Zostanie wyemitowany w limitowanym nakładzie tysiąca sztuk.



Do druku użyto tzw. chronionego papieru wartościowego, niedostępnego w normalnej sprzedaży. Ma charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna, widoczne w świetle dziennym oraz świecące w świetle UV, czyli w promieniach ultrafioletowych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalny hologram z herbem Koła.



Nazwisko projektanta bonów nie jest znane. Do dziś zachowało się ich niewiele i są wielką atrakcją numizmatyczną. Współczesny bon zaprojektował Piotr Tofil – warszawski malarz i grafik, projektant większości współczesnych polskich bonów miejskich.



Burmistrz podkreślił, że bon jest pamiątką kolekcjonerską i nie jest zastępczym pieniądzem lokalnym.(PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17