Wielkopolskie: uczczono pamięć zamordowanych przez UB partyzantów

Zabicie siedmiu partyzantów, byłych żołnierzy rozwiązanej już wtedy Armii Krajowej, było odwetem za wykonanie przez nich wcześniej wyroku na szefie miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego Kazimierzu Hetmanie i jego podwładnym Marianie Tarce.



Grupa pracowników kępińskiej bezpieki aresztowała tego samego dnia kilkadziesiąt osób będących świadkami zajść oraz tych, których podejrzewano o kontakty z podziemiem. „Podjęto decyzję o natychmiastowym zgładzeniu niektórych z osób przebywających w areszcie” – napisał Jerzy Bednarek w pracy „Kępno i Ziemia Kępińska w latach 1945-1956”.



Najpierw wyprowadzono z aresztu i zastrzelono w pobliskim ogrodzie właściciela restauracji, gdzie dokonano zamachu na funkcjonariuszy. W nocy z 19 na 20 października z aresztu wywieziono kolejnych mężczyzn, w tym szesnastoletniego chłopca Stefana Kerna. Po przewiezieniu ich na teren nieistniejącego już cmentarza żydowskiego, zostali zamordowani przez funkcjonariuszy UB i zakopani we wcześniej przygotowanym dole.



Popełniona wtedy zbrodnia była przez wiele lat tuszowana. Świadków mordu zastraszano, niektórych aresztowano i torturowano, zmuszając ich w ten sposób do składania fałszywych zeznań. W kwietniu 1946 r. ciała zamordowanych zostały wykopane przez funkcjonariuszy UB i wywiezione do pobliskich lasów.



„Gdy przypadkowi mieszkańcy odnaleźli zwłoki w rowach przeciwlotniczych przy drodze, ubecy ponownie je odkopali i wywieźli w miejsce, którego nie udało się już odnaleźć” – twierdzi Bednarek.



Dopiero w 1957 r. prokuratura w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm oprawcom z Kępna. Proces odbył się w Kaliszu i zakończył się dwa lata później wyrokiem 15 lat więzienia dla jednego z ubeków oraz 6 lat i 8 miesięcy dla drugiego. Na rozprawie okazało się, że funkcjonariusze kępińskiego UB byli sprawcami także innych zbrodni.



Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Marcina, po której jej uczestnicy spotkali się pod pomnikiem zamordowanych. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz miejscowy samorząd.(PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17