Wielkopolskie: przypomną postać ekspresjonisty Jacoba Steinhardta

"Był twórcą szeroko znanych obrazów, takich jak +Prorok+ (1913 r.) czy +Bunt robotniczy+ (1921 r.), wielu serii akwafort i drzeworytów o tematyce biblijnej i judaistycznej z motywami o życiu Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej i z pejzażami z Jerozolimy oraz innych miejsc w Izraelu” – powiedział w piątek PAP historyk sztuki, Andrzej Kostołowski, który w niedzielę będzie opowiadać o artyście.



Ekspresjonista urodził się w rodzinie kupieckiej. Studiował w Berlinie i Paryżu, ale wielokrotnie wracał do rodzinnego Żerkowa, aż do 1933 r., kiedy wyemigrował z żoną i córką do Palestyny. „Do końca życia mieszkał w Izraelu. W wielu pracach ukazywał charakterystyczne pejzaże Żerkowa i okolic z motywami pagórkowatych wzniesień i spiętrzonych dachów domów” – zaznaczył Kostołowski.



Jak podkreślił, Steinhardt w swoich wizyjnych i pełnych apokaliptycznych scen obrazach, malowanych tuż przez I wojną światową, koncentrował się na problematyce gwałtownych zniszczeń. Według Kostołowskiego, przewidział on w ten sposób to, co stało się realne w latach 1914-1918.



W latach 20. XX wieku Steinhardt malował m.in. widoki Berlina, ale także ważne dla niego motywy judaistyczne oraz sceny z życia Żydów. Jako wykładowca, a później dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie, koncentrował się na pracy w technice barwnego drzeworytu, a także na ilustracjach bibliofilskich wydawnictw.



„Ceniony jako artysta i nauczyciel młodych twórców, znalazł swoje miejsce wśród najwybitniejszych ludzi kultury Izraela” – podkreślił Kostołowski. Dodał, że reprodukcję grafiki Steinhardta z widokiem Starego Miasta w Jerozolimie pokazano w 1972 r. na znaczku pocztowym.



„Steinhardt reprezentował poglądy pacyfistyczne i był zwolennikiem porozumienia między Arabami i Izraelczykami” – podkreślił Kostołowski.



Artysta zmarł w 1968 r. W Żerkowie pozostał jego dom rodzinny. Dachówka jest na nim ułożona w taki sposób, że tworzy widoczny do dziś napis Steinhardt. Według Kostołowskiego, jeszcze niedawno Żerków odwiedzała córka artysty.



Cmentarz, na którym pochowano członków rodziny i rodziców Steinhardta, został zniszczony w czasie wojny przez Niemców.



Zaplanowane na niedzielę wspomnienia mają przypomnieć tego wybitnego żerkowianina, często nieznanego nawet w jego rodzinnym miasteczku. Spotkanie uświetni koncert muzyki żydowskiej.(PAP)



zak/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17