Wielkopolskie: broń wojskowa i paradna na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa

Prezentowana jest broń biała – szable, szpady, rapiery, oraz broń palna - długa i krótka. Kolekcję uzupełnia uzbrojenie formalnie spokrewnione z wojskowym, ale służące do celów pokojowych – paradnych i reprezentacyjnych, związanych ze sprawowaniem władzy lub demonstracji dobytku właściciela.



„Prezentowane uzbrojenie pochodzi z czasów niezwykle obfitujących w historyczne wydarzenia – obok pancerzy i szabel pamiętających wiedeńską wiktorię, po broń epoki napoleońskiej i czasy po Kongresie Wiedeńskim” – powiedział PAP dyrektor Muzeum, Wojciech Dąbrowski.



O skuteczności broni decydowały zasady jej użycia i wyszkolenie użytkownika. Zaprezentowano kolekcję regulaminów wojskowych, określających zasady musztry polskich, pruskich i francuskich żołnierzy.



Jednym z najciekawszych eksponatów jest szabla husarska wykonana w XVII w. w manufakturze w Staszowie, tzw. staszówka. Bardzo interesujące są bogato zdobione perskie szable szamszir i kilidż. Spośród tureckiej broni palnej ciekawe są strzelby skałkowe, tzw. janczarki.



Pokazano również elementy uzbrojenia z czasów Napoleona Bonapartego, m.in. pistolet AN XIII, karabin wojskowy AN IX i jego angielski odpowiednik karabin Brown Bess. Interesującą konstrukcją jest XIX – wieczny pistolet wielolufowy, tzw. pieprzniczka. Są także militaria pochodzące z Indii.



Jest też broń obuchowa – najstarsza broń używana przez człowieka, służąca do zadawania prostych, tępych ciosów lub cięć miażdżonych. Na ekspozycji można obejrzeć buzdygany nabijane kolcami, maczugi, topory i buławy.



Ekspozycję przygotowano w pałacu współtwórcy Konstytucji 3-Maja i adiutanta króla Stanisława Poniatowskiego, generała Augustyna Gorzeńskiego. Można ją oglądać do końca października.(PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17