Wielki projekt muzealny Sarkozy'ego pogrzebany

Dom Historii Francji, który miał otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających w 2015 roku, zapowiadano do niedawna jako wielki projekt prezydentury Sarkozy'ego (2007-2012). Rozmach pomysłu porównywano do prestiżowych projektów poprzednich francuskich prezydentów: słynnej szklanej piramidy w Luwrze zbudowanej w epoce Francois Mitterranda czy imponującego muzeum antropologicznego Quai Branly w Paryżu wzniesionego za rządów Jacquesa Chiraca.



Jednak w końcu sierpnia socjalistyczna minister kultury Aurelie Filippetti oceniła, że projekt muzealny przewidujący pokazanie historii Francji od początku do czasów współczesnych jest "niezwykle kosztownym przedsięwzięciem". Według pani minister samą budowę wyceniono na 80 milionów euro, do czego trzeba dodać koszty prac przygotowawczych - 7 mln. Filippetti poinformowała, że jej resort polecił wstrzymać realizację wszelkich decyzji podjętych do tej pory przez kierownictwo projektu.



"Chęć pokazania jednego tylko sposobu opowiadania historii Francji jest pomysłem anachronicznym" - dodała Filippetti.



Zaznaczyła, że ministerstwo chce przekształcić ten projekt w rodzaj "sieci różnych francuskich muzeów historycznych" połączonych jedną stroną internetową.



Prace nad muzeum były już zaawansowane. Ruszyły w 2010 roku, gdy na jego siedzibę wybrano położony w dzielnicy Marais zabytkowy budynek obecnych Archiwów Państwowych. Dom miał zająć miejsce po części archiwów, które planowano przenieść do nowych budynków pod Paryżem. Wzbudziło to od razu żywiołowe protesty pracowników archiwów.



Według zamysłu twórców Dom miał korzystać wyłącznie ze zbiorów innych, już istniejących 9 publicznych placówek muzealnych, m.in. muzeum sztuki średniowiecznej Cluny w Paryżu, muzeum archeologicznego w Saint-Germain-en-Laye czy pałaców w Fontainebleau i Compiegne.



W styczniu br. powołano dyrekcję placówki oraz jej komitet naukowy.



Od początku jednak projektowi towarzyszyły ostre polemiki i spory, także o charakterze politycznym. Wielu historyków obawiało się, że nowe muzeum będzie prezentowało wizję Francji i francuskiej tożsamości zgodną z linią rządzącej wówczas w kraju prawicy. Jeden ze znanych badaczy, przeciwników projektu Pierre Nora ocenił z tego powodu, że Dom Historii jest "ideologicznie wątpliwy". Zwolennicy muzeum twierdzili natomiast, że będzie ono politycznie bezstronne i że w jego radzie naukowej zasiadają osoby o zróżnicowanych poglądach i uznanym dorobku badawczym.



Szymon Łucyk (PAP)




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Zważywszy ile wydaje się na różne muzea, ordynariaty, instytuty u nas to wcale tani projekt miał to być :(



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17