Wiedeński burmistrz-antysemita nie będzie już miał swojej ulicy

Wiedeńscy rajcy odsłonili pierwszą tablicę z nową nazwą 650-metrowego odcinka Ringu, reprezentacyjnego bulwaru w centrum, na której napis "Dr.-Karl-Lueger-Ring" zastąpił "Uniwersitatsring".



"To bardzo ważny krok w kierunku naprawy błędów przeszłości" – uznał obecny burmistrz miasta Michael Haupl.



W pobliskim parku wciąż jednak stoi pomnik Luegera wzniesiony w 1926 roku. Lueger jest również bohaterem wielu dramatów i oper wiedeńskich.



Zmianę nazwy zatwierdziła pod koniec maja rządząca Wiedniem koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Burmistrz Michael Haupl argumentował, że "reprezentacyjny odcinek bulwaru w pobliżu Pałacu Cesarskiego, przy którym stoi gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego i Teatr Zamkowy nie może kojarzyć się z mroczną przeszłością Austrii".



Przez wiele tygodni na temat zmiany nazwy w ratuszu toczyła się burzliwa debata. Przeciw opowiadała się skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe); argumentowano, że Karl Lueger był zasłużoną osobistością Wiednia.



Karl Lueger był austriackim prawnikiem i prawicowym politykiem. W 1883 roku założył konserwatywną Austriacką Partię Chrześcijańsko-Społeczną (SC). Posługiwał się hasłami antysemickimi, argumentując, że antyżydowskie ustawodawstwo doprowadzi do poprawy życia Austriaków. Z tego powodu cesarz Franciszek Józef kilkakrotnie odmawiał jego nominacji na stanowisko burmistrza.



Austriaccy historycy zwracają uwagę, że za kadencji Karla Luegera zmodernizowano Wiedeń. Kierując miastem zrealizował np. projekty komunalne: komunikację miejską, elektryfikację i wodociągi. Wprowadził również system opieki społecznej, zyskując wdzięczność wielu Austriaków.



Z Wiednia Andrzej Niewiadowski (PAP)



an/ zab/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17