We Wrocławiu - inauguracja obchodów 60-lecia Sekcji Polskiej RWE

Konferencja będzie wydarzeniem otwierającym obchody 60. rocznicy nadania pierwszej audycji Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, która przypadnie na 2012 r.



"Celem spotkania jest prezentacja wyników najnowszych badań nad wieloma aspektami funkcjonowania monachijskiej rozgłośni. Udział w konferencji wezmą zarówno postacie przez lata związane z radiem, m.in. Lechosław Gawlikowski, Andrzej Borzym i Jeremi Sadowski, jak i naukowcy badający rolę Radia Wolna Europa w okresie zimnowojennym" - powiedział PAP w niedzielę Michał Rudzki z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.



W programie konferencji znalazł się także panel dyskusyjny pt. "Rola wolnych mediów we współczesnym świecie", w którym udział wezmą zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski oraz dziennikarz TVN 24, były dyrektor biura wschodnioeuropejskiego Radia Wolna Europa w Warszawie Maciej Wierzyński.



Organizatorami konferencji są Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa z siedzibą w Warszawie.



Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Bronisław Komorowski, a patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Polska Agencja Prasowa.



Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła działalność 3 maja 1952 r. w Monachium. Przez cały okres swojego istnienia była najczęściej słuchanym i najbardziej zagłuszanym radiem spoza "żelaznej kurtyny". Legendarnym, długoletnim dyrektorem rozgłośni był Jan Nowak-Jeziorański, który kierował nią w latach 1952-76. Potem sekcją polską RWE kierowali: Zygmunt Michałowski, Zdzisław Najder, Marek Łatyński i Piotr Mroczyk.



RWE informowało Polaków o najważniejszych wydarzeniach na świecie, w PRL i obozie państw komunistycznych. Na antenie wypowiadali się najwybitniejsi emigracyjni politycy polscy, uciekinierzy z kraju i dysydenci. Rozgłośnia Polska RWE zakończyła działalność 30 czerwca 1994 r., a archiwum programowe Rozgłośni Polskiej RWE przekazano Polskim Archiwom Państwowym.(PAP)



mic/ woj/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17