W.Brytania: wystawa o legendzie Titanica - fascynacja, komercja i kicz

Wystawa w muzeum SeaCity zostanie otwarta 10 kwietnia - 100 lat po tym, jak Titanic w trakcie swego dziewiczego rejsu opuścił port w Southampton. Cztery dni później okręt, który miał być niezatapialny, zderzył się z górą lodową i zatonął.W ciągu stu lat od tych wydarzeń napisano o nich wiele książek, nakręcono filmy i seriale telewizyjne. Wokół Titanica powstała legenda, która - jak pisze agencja Associated Press - "zaczęła graniczyć z absurdem".Jednym z eksponatów na wystawie w SeaCity jest mapa świata z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdują się pomniki poświęcone Titanicowi. Jest ich na świecie około 1160, znajdują się między innymi w Indiach, Chorwacji i Rosji.Prócz głośnego "Titanica" Jamesa Camerona nakręcono cztery inne filmy kinowe o katastrofie okrętu. Pierwszy, niemy film pt. "Wśród nocy i lodu", pojawił się już w 1912 roku.Niemal tak samo prędko po katastrofie zaczęto handlować związanymi z nią towarami. Najpierw były to "żałobne misie" - czarne pluszowe zabawki niemieckiej firmy Steiffs. Kupowano je, żeby zademonstrować solidarność z ofiarami morskiej katastrofy. Pojawiły się okolicznościowe pocztówki z wizerunkiem okrętu, ku pamięci ponad 1500 osób, które na nim zginęły.Potem przyszły wszelkie inne towary - od układanek po gry wideo. Całą serię piw o nazwach nawiązujących do katastrofy produkuje browar w Anglii; istnieje też forma do kostek do lodu, która pozwala uzyskać kostki w kształcie Titanica oraz góry lodowej.Muzeum w Southampton znalazło też wiele przykładów "titanikowego" kiczu - zauważa Associated Press. To między innymi: przyciski do papieru w kształcie Titanica, piłki golfowe z wizerunkiem okrętu, czy korek do wanny, do którego łańcuszkiem doczepiony jest mini-Titanic. "Są tu naprawdę dziwaczne rzeczy" - mówi w komentarzu do wystawy kolekcjoner pamiątek związanych z Titanikiem John Creamer.Wystawa w SeaCity to tylko jedno z wielu wydarzeń związanych z setną rocznicą katastrofy okrętu. W Belfaście niedawno otwarto wzniesione nakładem 97 mln funtów centrum turystyczne, które przypomina, że Titanic powstał w tamtejszej stoczni.Wystawa w Southampton, to - jak tłumaczy przedstawiciel władz lokalnych Mike Harris - "próba opowiedzenia o innej stronie historii Titanica". (PAP)awl/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17