W.Brytania: datowano domniemane kości św. Jana

Technika datowania węglowego sama w sobie nie może potwierdzić, że jest to relikwia świętego, ale uprawdopodabnia twierdzenia archeologów, którzy ją znaleźli wraz z fragmentami czaszki, kości szczękowej, ramiennej i zębem w ruinach bułgarskiego monastyru.



Profesorowie Thomas Higham i Christopher Ramsey badali wszystkie cztery fragmenty kostne, ale wiek udało im się ustalić tylko w stosunku do jednego z nich. Przed przystąpieniem do badań sądzili, że szczątki mogą być późniejsze i sięgać III-IV w.



"Wynik badań kości śródręcza jasno wskazuje, że należała do kogoś, kto żył na początku pierwszego wieku. Nie można definitywnie przesądzać, że osobą tą był Jan Chrzciciel, i najprawdopodobniej nigdy nie da się tego ustalić ponad wszelką wątpliwość" - powiedział prof. Higham.



Wcześniej naukowcy z Kopenhagi na podstawie badań DNA potwierdzili, że wszystkie kości należały do jednego mężczyzny pochodzącego z Bliskiego Wschodu.



Relikwiarz z fragmentami czterech kości i zębem znaleziono przed dwoma laty w ruinach prawosławnego monastyru na bułgarskiej wyspie Sweti Iwan (Święty Jan) na Morzu Czarnym.



Monastyr na wyspie św. Jana był ważnym ośrodkiem kultury bizantyjskiej i miał specjalny status. Ostatecznie zburzyli go Turcy otomańscy w 1629 r., by nie dopuścić do tego, by służył za bazę kozackim piratom.



Wraz z relikwiarzem znaleziono skrzynkę z piaskowca z greckim napisem "Boże, miej w opiece twego sługę Tomasza. Świętemu Janowi 24 czerwca". Data, jak sądzą archeolodzy, może być odniesieniem do daty urodzin świętego, a Tomasz to osoba, której powierzono przewiezienie relikwii pierwotnie znajdujących się w Antiochii, obecnie na granicy turecko-syryjskiej.



Św. Jan był kuzynem Jezusa Chrystusa, który ochrzcił go w Jordanie. Słynął z pobożności i prostoty życia. Między 30-35. rokiem naszej ery został ścięty z rozkazu tetrarchy Heroda Antypasa.



Relikwie świętego znajdują się m.in. w Turcji, Czarnogórze, Grecji, Włoszech i Egipcie. (PAP)



asw/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17