W.Brytania: bazy RAF-u z okresu zimnej wojny uzyskały status zabytków

Status przyznano nieczynnym obecnie bazom RAF-u Harrington (Northamptonshire) oraz w Luffenham (Rutland) w ramach obchodów 50. rocznicy kryzysu kubańskiego.



Wyrzutnie pocisków Thor – pierwszych operacyjnych amerykańskich pocisków balistycznych, postawiono w stan pogotowia w październiku 1962 r. w gorących dniach kubańskiego kryzysu. Pociski miały zasięg do 2,2 tys. km.



Na terenie obu baz znajdują się dobrze zachowane betonowe stanowiska do odpalania pocisków.



"Pamięć o zimnej wojnie znika szybciej ze zbiorowej pamięci niż pamięć o obu wojnach światowych. Obie bazy naocznie uzmysławiają, jak niebezpieczny dla świata był kryzys kubański. 50 lat temu w dosłownym znaczeniu tego słowa świat wstrzymał oddech" – powiedział mediom dr Simon Thurley z organizacji English Heritage sprawującej pieczę nad zabytkami w Anglii.



W ramach tzw. Projektu Emily w latach 1959-63 na terenie 20 baz, głównie we wschodniej Anglii, rozmieszczono 60 pocisków Thor. Za ich obsługę odpowiadał RAF, ale kontrolę nad głowicami sprawowali Amerykanie. Decyzja o odpaleniu pocisków musiałaby zostać wspólnie podjęta przez dowództwa brytyjskie i amerykańskie.



Amerykanie przystąpili do prac nad pociskiem balistycznym w dalekiego zasięgu w styczniu 1956 r. obawiając się, że Moskwa może ich wyprzedzić.



Groźba wojny atomowej USA – ZSRR w konsekwencji wcześniejszych, inspirowanych przez CIA prób inwazji Kuby i rozmieszczenia na wyspie sowieckich pocisków balistycznych została zażegnana po 13 dniach, gdy Moskwa zgodziła się je wycofać, zaś USA zobowiązały się, że nie dokonają inwazji Kuby. (PAP)



asw/ az/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17