Warsztaty "Oral History - Historia Mówiona" w Gorzowie

"Zebrane w ten sposób relacje są unikalnymi wspomnieniami i doświadczeniami z życia człowieka. Odgrywają istotną rolę przy zachowaniu dziedzictwa lokalnego środowiska i często wypełniają lukę, gdy nie istnieją źródła pisane" - powiedział PAP historyk z delegatury IPN w Gorzowie, Jarosław Palicki.



Jak dodał, "oral history" rozwijała się prężnie od początku lat 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. "W Polsce to dyscyplina stosunkowo młoda i wciąż mało znana, ale potrzebna do uzupełnienia luk w naszej przeszłości, bo jak powiedział prymas Stefan Wyszyński: +Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości+” - podkreślił Palicki.



Warsztaty - podzielone na część teoretyczną i praktyczną - skierowane są do uczniów trzecich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Odbędą się one 9 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. Młodzież będzie się uczyć jak przygotowywać relacje o ważnych wydarzeniach w okresie stanu wojennego, jak przeprowadzić wywiad ze świadkiem, uczestnikiem manifestacji, strajków, które się wtedy odbywały oraz jak je zarchiwizować. Ważnym narzędziem podczas zajęć będą telefony komórkowe, które wykorzystane zostaną do nagrywania relacji.



Warsztaty mogą pomóc w realizacji lokalnych projektów edukacyjnych IPN np.: „31 sierpnia`82 po 30 latach – przywróćmy pamięć miastu" przygotowanego dla uczniów gorzowskich szkół oraz „Lubuska mapa pamięci” – przygotowanego dla całego województwa, a także projektów ogólnokrajowych, w tym „Kamienie Pamięci” i „Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkanie ze świadkiem historii”. (PAP)



mrd/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17