Warmińsko-mazurskie: wieś lokowana przez Kopernika z pamiątkową tablicą

Mikołaj Kopernik zasiedlał, wyludnione polsko-krzyżackimi wojnami, wsie na Warmii, jako administrator dóbr kapituły warmińskiej na pocz. XVI w. - w latach 1516-1521. Z zachowanych dokumentów (księga gospodarcza "Locationes mansorum desertorum") wynika, że wieś Skajboty Mikołaj Kopernik zaludniał trzykrotnie: dwa razy w 1517 roku i raz w 1519 roku - właśnie o tym informuje ustawiona i uroczyście odsłonięta w sobotę tablica. Z tej okazji zorganizowano m.in. piknik rodzinny.



Tablicę ustawiono we wsi w ramach projektu realizowanego przez olsztyńskie starostwo powiatowe "Kopernik Warmiakiem". Projekt ten ma upamiętniać Kopernika, jako najzacniejszego mieszkańca Warmii, który m.in. lokował wsie (w sumie 38), bronił Olsztyna przez krzyżackim najazdem, pracował nie tylko jako astronom (na olsztyńskim zamku zachowała się jego tablica astronomiczna) ale i lekarz.



Promocja Kopernika jako Warmiaka przybrała na sile odkąd we fromborskiej katedrze archeologom udało się w 2005 roku odnaleźć grób astronoma. Ponowny pochówek odnalezionych szczątków odbył się pięć lat później także we fromborskiej katedrze - była to jedna z uroczystości w ramach 750-lecia kapituły warmińskiej, której członkiem był także Mikołaj Kopernik. W katedrze ustawiono także wyłoniony w ramach konkursu architektonicznego nagrobek informujący o miejscu pochówku astronoma.



Od 2005 roku olsztyńskie starostwo m.in. lansowało portret Kopernika ubranego w beret 'la Che Guevara, w mieście można kupić magnesy, czy kubeczki z takim wizerunkiem, powstały też komiksy o astronomie i przedstawienie "Mikołaj Kropielnik". Znakowanie wsi lokowanych przez Kopernika ma być poważniejszym elementem przypominania lokalnej społeczności o tym, że Kopernik był Warmiakiem. (PAP)



jwo/ amac/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17