Warmińsko-mazurskie: w Radziejach odkryto płytę nagrobną Lehndorffów

"Bez wątpienia odkryliśmy nagrobną płytę i to dziecięcą, bo zachowane płyty nagrobne dorosłych są znacznie większe, mają od 1,8 nawet do 2,5 metra" - powiedział PAP archeolog dr Jerzy Łapo. Płyta leżała przy krzyżu misyjnym stojącym nieopodal kościoła w Radziejach pod Węgorzewem. Robotnicy odkopali ją, gdy chcieli przestawić krzyż w inne miejsce.



Zdaniem archeologa płyta ta wykonana została w XVII w., a o tym, że była przeznaczona do przykrycia grobu dziecka świadczą jej wymiary: 1,5 m na 0,7 m. W płycie brakuje jednego z narożników - zdaniem Łapy mógł on zostać uszkodzony podczas przenoszenia płyty z miejsca na miejsce.



Mimo że na odkrytej płycie nie ma inskrypcji dr Łapo uważa, że została ona wykonana dla jednego z najznakomitszych wschodniopruskich rodów - von Lehndorffów ze Sztynortu. "Kościół w Radziejach objęty był patronatem von Lehndorffów ze Sztynortu. Oni fundowali m.in. dzwon z 1737 r., w tutejszych kryptach spoczywały też doczesne szczątki hrabiowskiego rodu" - powiedział Łapo.



Jego zdaniem odkryta płyta mogła być przeznaczona dla któregoś z dzieci Meinharda von Lehndorffa, który miał ich aż jedenaścioro. "Dziewięcioro zmarło często nie dożywając roku. Być może pod płytą spoczęła trumna Albrechta Sebastiana zmarłego w 1626 r., Fabiana Kasimira zmarłego w 1627 r. lub Meinharda zmarłego w 1640 r., który urodził się już po śmierci ojca" - przyznał dr Łapo.



Według niego brak inskrypcji na płycie może wynikać z tego, że wdowa po Meinhardzie von Lehndorffie o to nie zadbała, a i tak wszyscy w okolicy wiedzieli, że w świątyni w Radziejach spoczywają właśnie członkowie tego rodu.



Szczątki Lehndroffów na początku XIX w. podczas budowy nowej świątyni przeniesiono do kaplicy w Sztynorcie. Ponieważ turyści niszczyli ocalałą płytę Meinharda von Lehndorffa (zmarły w 1639 r.) przeniesiono ją w depozycie do węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie jest stale eksponowana. (PAP)



jwo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17