Walki rycerskie to nie tylko rekonstrukcja

Bitwa Narodów to międzynarodowe wydarzenie, które w przyszłym roku zawita do Polski.



Uczestnicy festiwalu mieszkają w obozach polowych i jedzą dania przygotowane według średniowiecznych przepisów. Głównym wydarzeniem imprezy są Mistrzostwa Świata w historycznej bitwie średniowiecznej.



„Historia profesjonalnych walk rycerskich zaczęła się ok. 15 lat temu w Rosji. Tam też najbardziej popularny jest ten rodzaj rekonstrukcji historycznej. Z czasem przykładem Rosjan poszli Ukraińcy, Białorusini i Polacy. Przedstawiciele tych narodów mają najwięcej doświadczenia w walkach i należą do grona faworytów do zwycięstwa” - powiedział selekcjoner i kapitan reprezentacji Polski Hubert Filipiak.



W 2012 r. Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce. Oprócz polskiej reprezentacji w zawodach wezmą udział drużyny narodowe z różnych krajów z całego świata, m.in. Rosji, Ukrainy, Włoch, Niemiec, USA, Australii, Rumunii, Izraela, Irlandii, a także Quebecu.



„Odtwarzanie realiów średniowiecza ma sporą publiczność. Chcemy, aby walki rycerskie były nie mniej popularne od piłki nożnej, bowiem są dyscypliną jedyną w swoim rodzaju” – mówił jeden z pomysłodawców Bitwy Narodów i kapitan reprezentacji Ukrainy, Anton Trubnikov.



Lider ukraińskiej drużyny podkreślił, że w Bitwie Narodów nie liczy się tylko i wyłącznie rywalizacja, a cała otoczka, jaka jej towarzyszy. „Ważny jest sposób, w jaki odbywają się walki, nasze atrybuty, wyposażenie i uzbrojenie (...) Owszem, relikty przeszłości możemy znaleźć w muzeach, ale walki rycerskie sprawiają, że są one namacalne – to z pewnością zaciekawi widzów” – tłumaczył.



Na popularność tego typu zawodów wskazał reprezentant Włoch Antonio de Zio: „We Włoszech rekonstrukcje bitew cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Samo zwycięstwo nie jest istotne. Walczymy przede wszystkim o honor”.



Uczestnicy konferencji jednogłośnie przyznali, że chcą, aby walki rycerskie traktowano jako rodzaj rywalizacji sportowej. „To sport i walka, a nie tylko pokaz. Naszej drużynie pomagają nauczyciele boksu i różnych sztuk walk” – mówił reprezentant Quebecu Serge Lavigueur.



Przed Mistrzostwami Świata w różnych miastach Polski odbędą się zawody eliminacyjne, które wyłonią reprezentantów kraju. „Co roku na polach Grunwaldu widzimy ponad tysiąc rekonstruktorów, którzy wychodzą do walki z pełną zbroją, jednak walkę pełnokontaktową uprawia w Polsce jedynie ok. 100 osób” – mówił Filipiak.



Bitwy odbywają się w trzech kategoriach – „sam na sam” z trzema rodzajami broni, „pięć na pięć” i „dwadzieścia jeden na dwadzieścia jeden”. Ostatnia, najliczniejsza kategoria nosi nazwę „królewskiej”.



Walki „jeden na jeden” to rywalizacja, której celem jest obalenie przeciwnika. W walce „pięć na pięć” liczy się szybkość, decyzyjność oraz ogląd pola walki. To bardzo męcząca dyscyplina, przeznaczona dla najlepszych, najbardziej doświadczonych zawodników. Walka „dwadzieścia jeden na dwadzieścia jeden” to gra taktyczna, w której błąd jakiegokolwiek fragmentu linii często kończy się klęską całej drużyny. Ta walka najbardziej przypomina średniowieczną bitwę, a rycerze, mimo że znajdują się w samym środku bitewnego zgiełku, muszą doskonale się orientować, co się dzieje wokół nich.



Trubnikov podkreślił, że przyszłoroczna Bitwa Narodów będzie obfitowała w nowe elementy, nie wykluczając np. organizacji zawodów konnych.



Walki w ramach Bitwy Narodów mają charakter pełnokontaktowy. Uczestniczą w nich zawodnicy w historycznym uzbrojeniu i wyposażeniu z różnych okresów epoki średniowiecza.



Międzynarodowe reguły zawodów stanowią, że dozwolone są niemal wszystkie rodzaje ciosów i technik walki, z wyłączeniem tych najbardziej niebezpiecznych, które mogłyby spowodować groźne urazy. Aby zwyciężyć, należy przestrzegać reguł, mieć wysokiej klasy rynsztunek, dobre przygotowanie fizyczne oraz zgraną drużynę. „Bez przygotowania nie ma szans na zwycięstwo, zwłaszcza w walkach drużynowych” – zwrócił uwagę zawodnik z Izraela, Michael Morgul.



Piątkową konferencję prasową przeprowadzono w ramach 3. Międzynarodowego Szczytu przed Mistrzostwami Historycznych Walk Rycerskich, które odbędą się w maju 2012 r. w Polsce.



Pierwsze dwie edycje mistrzostw zorganizowano w Chocimiu na Ukrainie.(PAP)



wmk/ dki/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17