W Yad Vashem uroczystość 70. rocznicy łapanki francuskich Żydów

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości zorganizowanej przez organizację "Alumim" - izraelskie stowarzyszenie sierot ukrywanych we Francji w czasie Holokaustu oraz fundację francuskich Żydów (FDJF).



"Ci mężczyźni, te kobiety, te dzieci wierzyły we Francję i zostały wydane przez francuskie państwo nazistowskiemu barbarzyństwu. 70 lat później ta plama na naszej historii nie została zmazana" - powiedział ambasador Francji w Izraelu Christophe Bigot. Dyplomata złożył wieniec pod napisem "Drancy", upamiętniającym internowanych w hitlerowskim obozie przejściowym w latach 1941-44, przeznaczonym głównie dla Żydów wywożonych do obozów zagłady.



Następnie modlitwę za zmarłych wygłosił jeden z wnuków deportowanych.



16 i 17 lipca 1942 roku francuscy policjanci i żandarmi spędzili na nieistniejący już welodrom zimowy (Velodrome d'Hiver; w skrócie Vel d'Hiv) 13 152 Żydów, wywleczonych z domów w Paryżu. W obławie uczestniczyło ok. 4,5 tys. francuskich funkcjonariuszy. Żydzi schwytani w tzw. obławie Vel d'Hiv zostali wywiezieni do obozów zagłady, głównie do Auschwitz.



Była to największa masowa łapanka Żydów we Francji w czasie drugiej wojny światowej. Z 13 tys. osób przeżyło około stu.



Rocznica Vel d'Hiv została we Francji ogłoszona w 2000 r. narodowym dniem pamięci zbrodni rasistowskich i antysemickich.



Podczas wojny, w latach 1942-45, z Francji deportowano 76 tys. Żydów, którzy zginęli w obozach śmierci, głównie w Auschwitz.(PAP)



cyk/ kar/



11836869 arch.




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17