W Tunezji odkryto pozostałości cmentarza z czasów rzymskich

Odkrycia dokonano koło miejscowości El Kantara w południowej części wyspy Dżerba, znajdującej się w zatoce Mała Syrta na Morzu Śródziemnym.Podczas prac ziemnych, prowadzonych na stanowisku w związku z naprawą gazociągu, odsłonięto szczątki ludzkie oraz liczne starożytne artefakty. Archeolodzy wezwani na miejsce przeprowadzili wstępne badania stanowiska i ustalili, że odkryte pozostałości pochodzą z cmentarza z czasów rzymskich.Wśród znalezisk oprócz ludzkich szczątków znajdują się liczne kamienne płyty z marmuru, wyroby ceramiczne, monety oraz szczątki tkanin.Według archeologa Youssefa el Cherifa cmentarz ma związek z pobliskim stanowiskiem archeologicznym Meninx, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta, założonego przez Fenicjan jako osada rzemieślnicza w ok. X w. p.n.e.W okresie rzymskim Meninx było ważnym ośrodkiem miejskim i stolicą wyspy, połączonej przez Rzymian ze stałym lądem groblą. W Meninx znajdowały się rzymskie łaźnie, amfiteatr, liczne świątynie oraz forum.Zespół tunezyjskich archeologów w najbliższym czasie rozpocznie szczegółowe badania pozostałości odkrytego cmentarza. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17