W Suwałkach odsłonięto ławeczkę Marii Konopnickiej

Uroczystość rozpoczęła się krótką inscenizacją przyjazdu rodziny Wasiłkowskich, rodziców Konopnickiej, do Suwałk oraz wyjazdu 7-letniej Marii z miasta. Potem prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz dokonał odsłonięcia kamiennej ławeczki, obok której stoi monument Konopnickiej. Obiekt został wykonany na podstawie jednego z zachowanych zdjęć, na którym widać pisarkę stojącą obok ławki.



Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział, że ławeczka jest urodzinowym prezentem dla pisarki.



Monument kosztował 90 tysięcy zł. Większość kwoty przeznaczyli na ten cel sponsorzy - 10 suwalskich firm.



W Suwałkach ponad rok temu został odnowiony także pomnik Marii Konopnickiej w parku miejskim, nazwanym też jej imieniem. Niedługo rozpocznie się modernizacja parku i powstanie tam plac Marii Konopnickiej.



Maria Konopnicka - poetka, pisarka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. Utwory Konopnickiej pełne wrażliwości społecznej nacechowane są lirycznym patriotyzmem. Była autorką najsłynniejszej pieśni patriotycznej "Roty". Na jej książkach dla dzieci wychowywały się kolejne pokolenia. (PAP)



bur/abe/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Nie zebym zaraz zazdrościł ... ale czy istnieje jakas statystyka ile jest w RP pomników M. Konopnickiej? Mam nieodparte wrażenie, że po JPII jest chyba zaraz na drugim miejscu... :)



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17