W sobotę w Krakowie akcja Muzeum Historycznego „Pamiętaj z nami”

Po raz pierwszy odbędzie się też „Bieg Pamięci”.



Utworzona w 2011 r. krakowska muzealna „Trasa Pamięci” rozciąga się między trzema miejscami: Fabryką Emalia Oskara Schindlera, Apteką pod Orłem i oddziałem Muzeum Historycznego przy ul. Pomorskiej, gdzie mieściła się siedziba gestapo.



"+Pamiętaj z nami+ to próba opowiedzenia prostym językiem historii Krakowa z lat 1939-1945-1956. Czy nam się to podoba, czy nie spotykamy codziennie ślady obecności tej przeszłości w naszym życiu. Chcemy opowiedzieć, co znajduje się na naszych ekspozycjach w taki sposób, by mieszkańcy traktowali to jako swoją część dziedzictwa, taką od której nie sposób uciec” - powiedziała PAP koordynatorka projektu Marta Śmietana.



Rozpoczęcie akcji „Pamiętaj z nami” obwieszczą o godz. 16. „szczekaczki” zainstalowane przy pl. Inwalidów. Z głośników popłyną komentarze stylizowane na te z okresu okupacji, muzyka i odgłosy tramwajów.



Muzeum Historyczne proponuje w sobotę sześć spacerów po Krakowie. Dwa z nich rozpoczynające się przy placu Inwalidów oraz przy ul. Pomorskiej to wędrówka między miejscami więzienia i torturowania polskich patriotów. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. cele przy ul. Pomorskiej, miejsce straceń w dawnym więzieniu św. Michała (obecnie to teren Muzeum Archeologicznego) i dawną celę UB przy ul. Kapucyńskiej.



„Podczas tych spacerów pokażemy też historię Krowodrzy, dzielnicy w której funkcjonuje nasz oddział przy ul. Pomorskiej. Będzie się można dowiedzieć czyimi śladami przemierzamy codziennie te ulice m.in. gdzie mieszkał budowniczy Gdyni i COP-u Eugeniusz Kwiatkowski i gdzie stał Pomnik Wdzięczności - jak wyglądał i dlaczego tak długo go budowano” – mówiła PAP Marta Śmietana.



Na placu Nowym będzie można poznać tajniki okupacyjnej aprowizacji i dowiedzieć się, jak działał oficjalny handel, a kto i jak szmuglował żywność. Uczestnicy spaceru dostaną kopie okupacyjnych kartek i będą mogli w zaimprowizowanym sklepie sprawdzić ich siłę nabywczą. Przy ul. Nadwiślańskiej zostanie urządzony ogródek z hodowlą kóz i królików – która w czasie wojny była sposobem na uniknięcie głodu.



Przy Fabryce Schindlera będzie można dowiedzieć się kim był Oskar Schindler i ile jest prawdy w filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. „Chcemy też pokazać, jaką rolę pełniła w czasie okupacji przemysłowa dzielnica Zabłocie, na terenie której usytuowany był podobóz obozu w Płaszowie” – mówi Śmietana. Przy kuchni polowej będzie można spróbować okupacyjnych potraw: babki z obierków ziemniaczanych, faszerowanych cebul na gorąco czy kawy z cykorii.



Na terenie dawnego getta przewodnicy będą opowiadać o życiu codziennym za murami i o działalności ruchu oporu - Żydowskiej Organizacji Bojowej.



Uczestnicy spacerów dostaną pakiety materiałów edukacyjnych.Po raz pierwszy odbędzie się „Bieg Pamięci” pięciokilometrową trasa z placu Inwalidów na plac Bohaterów Getta. Do tej pory zgłosiło się do niego prawie 500 uczestników.



Finałem akcji „Pamiętaj z nami” będzie odczytanie z balkonu nad Apteką pod Orłem, przy placu Bohaterów Getta fragmentów dzienników Tadeusza Pankiewicza – jedynego Polaka mieszkającego na terenie getta, który pomagał Żydom. Fragmenty „Apteki w getcie krakowskim” czytali będą aktorzy Teatru Starego Krzysztof Globisz i Marcin Kalisz. Towarzyszył będzie temu mapping fasady budynku i napisana specjalnie na tę okazję muzyka.(PAP)



wos/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17