W środę główne obchody święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej 92 lata temu podczas wojny polsko-bolszewickiej.



Pierwsze uroczystości zaplanowano w przededniu święta. We wtorek o godz. 20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szef MON Tomasz Siemoniak oraz najwyżsi rangą dowódcy wojska wezmą udział w apelu pamięci połączonym z zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem Poległym w 1920 r. Tego samego wieczora odbędzie się też w podwarszawskim Ossowie uroczystość przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana żołnierzy, który poległ w bitwie na przedpolach Warszawy.



Środowe obchody rozpoczną się tuż po godz. 8 przed pomnikiem naczelnego wodza z 1920 r. marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu, gdzie prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec.



O godz. 8.30 prezydent ma wziąć udział we mszy św. za ojczyznę i Wojsko Polskie, którą w katedrze polowej odprawi bp Józef Guzdek.



O godz. 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego ma się rozpocząć uroczystość wręczenia przez prezydenta orderów i odznaczeń państwowych i nominacji generalskich. Te ostatnie otrzyma dziewięciu oficerów; dla czterech z nich będą to nominacje na drugi stopień generalski - generała dywizji lub (w jednym przypadku) wiceadmirała, pozostali to nowo mianowani generałowie brygady. Jak informowało BBN, podczas tej samej uroczystości prezydent pożegna też 25 generałów, którzy zakończyli służbę w ostatnim czasie.



Kolejnym punktem obchodów ma być uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza połączona z apelem pamięci oraz składaniem kwiatów. Uroczystość ma się rozpocząć w południe. Ci, którzy na pl. Piłsudskiego przyjdą pół godziny wcześniej, będą mogli posłuchać koncertu i zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej.



Przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent ma wygłosić przemówienie. Według zapowiedzi szefa BBN Stanisława Kozieja Komorowski skoncentruje się przede wszystkim na przyszłości wojska, wyzwaniach i zadaniach, jakie przed nim stoją. Na pl. Piłsudskiego mają też być m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie obu izb parlamentu, kierownictwo MON i dowódcy armii. Scenariusz przewiduje m.in. salut 12 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości pododdziały reprezentacyjne mają przedefilować przez pl. Piłsudskiego, a następnie przemaszerować ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego.



Muzeum będzie jednym z miejsc, gdzie od godz. 13.30 do 20 ma się odbywać festyn żołnierski, połączony z pokazami sprzętu i wyposażenia wojskowego, prezentacjami grup rekonstrukcyjnych, kuchnią polową i koncertami. Zwiedzać będzie można ekspozycje, zarówno w muzeum WP, jak i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim. Stacjonarny pokaz sprzętu, a także koncert reprezentacyjnego zespołu artystycznego WP zaplanowano też na pl. Piłsudskiego i pobliskiej ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. Dzieci będą mogły podczas festynu bawić się na placu zabaw w parku Muzeum Narodowego.



O godz. 14 prezydent Komorowski ma się spotkać z zaproszonymi gośćmi na przyjęciu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a o godz. 16.30 odznaczenia i wyróżnienia w siedzibie MON przy ul. Klonowej ma wręczać minister Siemoniak. Na środę zaplanowano też dwie uroczystości na cmentarzach żołnierzy koło Warszawy - o godz. 10 w Ossowie i o godz. 17 w Radzyminie.



15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)



ral/ itm/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17