W rocznicę urodzin Gillera zachęcają do czytania jego dzieł

„W 181. rocznicę urodzin tego wielkiego patrioty, człowieka wielkiej wiary zachęcamy do lektury jego książek i publikacji” – napisał na stronie internetowej proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Miejscowa biblioteka wystawia książki Gillera i jego fotografie.



W Opatówku można obejrzeć m.in. przypadkowo odkryte pamiątki po patriotycznej rodzinie Gillerów. Szalejąca jesienią 1997 roku wichura zerwała dach jednego z domów w Opatówku. Na opuszczonym od lat strychu znaleziono kufry podróżne, mapy, dokumenty rodzinne, rękopisy i około 200 listów należących do braci Agatona i Stefana Gillerów.



Agaton (1831-1887) był dziennikarzem, historykiem i politykiem. Był autorem m.in. „Historii powstania narodu polskiego w latach 1861-1864”. Jego brat Stefan (1833-1918) zasłynął jako poeta i pedagog. Obaj urodzili się w Opatówku i spędzili tutaj wiele lat życia.



Odnalezione listy braci opracowała i opatrzyła przedmową dyrektor miejscowej biblioteki Jadwiga Miluśka. Książka liczy 250 stron, jest bardzo przejrzysta, opatrzona znakomitymi przypisami historycznymi, komentarzami, indeksami i czyta się ją z wielką pasją, niemal jak sagę rodzinną.



Znaczna część opublikowanej i pokazanej w Opatówku korespondencji dotyczy kontaktów Gillerów z wydawcami i redakcjami, m.in. z Gebethnerem i Wolfem, Zenonem Przesmyckim, Piotrem Chmielowskim, Adamem Pługiem. Są w niej prośby o teksty, odmowy druku (na przykład z powodu cenzury) i zwykła wymiana informacji zaprzyjaźnionych od lat osób.



Wśród nadawców listów jest także szkolny kolega Stefana Adam Asnyk, który podpisywał się w nich jako „stary kolega i przyjaciel”. Z Gillerami korespondowali także Jan Karłowicz, Zygmunt Gloger, Adam Chodyński, Alfred Wierusz Kowalski i wielu innych sławnych ludzi tamtych czasów, którzy „świecili w swojej epoce blaskiem najwyższym”. Najstarszy z listów pochodzi z 1856 r., a ostatni - z 1913 r.



W 1852 r. Agaton Giller został zesłany do batalionów karnych na Syberii. Przez 16 miesięcy szedł w kajdanach do miejsca zesłania. Po zwolnieniu wiele podróżował po Syberii i zapisywał swoje obserwacje, m.in. w książkach. Ostatnie trzy lata życia spędził u swojej siostry Agrypiny w Stanisławowie.



Giller był pomysłodawcą utworzenia polskiego muzeum w Rapperswilu (Szwajcaria). Według Miluśkiej, uważał on, że zagranica będzie najbezpieczniejszym miejscem gromadzenia polskich pamiątek. „Pomagał byłemu powstańcowi (z 1831 r. – PAP) Władysławowi Broel Platerowi w organizowaniu muzeum, później nawet tu mieszkał i był członkiem kolegialnego zarządu tej placówki” – powiedziała PAP Miluśka.



Agaton Giller urodził się w Opatówku, w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Zmarł w Stanisławowie w 1887 r. W 1980 r. jego prochy, dzięki pomocy Związku Narodowego Polski w USA, zostały sprowadzone do Polski i złożone na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17