W Niemczech trwa spór o publikację fragmentów "Mein Kampf"

Zeszyty pt. "Zeitungszeugen", zawierające opatrzone komentarzem historyków fragmenty "Mein Kampf", mają ukazać się w Niemczech w czwartek. Jednak bawarskie ministerstwo finansów, będące właścicielem praw autorskich do książki Hitlera, zapowiedziało, że zaskarży brytyjskiego wydawcę. Dlatego McGee sam zdecydował się ocenzurować publikację, by zapobiec ewentualnej konfiskacie nakładu.



Jak podała agencja dpa, w liście do swoich odbiorców McGee poinformował, że oryginalne treści z "Mein Kampf" zostaną pokryte filtrem, który da efekt zamglenia. Dzięki temu będą nieczytelne. W dołączonej do zeszytów kopercie zwrotnej czytelnicy będą mogli zwrócić się do wydawnictwa o przysłanie nieocenzurowanego egzemplarza.



McGee argumentował, że niemiecka opinia publiczna powinna mieć możliwość zapoznania się z oryginalnym tekstem książki stanowiącej podstawy nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy. We właściwej interpretacji zawartych tam tez miałby pomóc dołączony do tekstów krytyczny komentarz historyków.



Wydawnictwo McGee już w 2009 r. wywołało w Niemczech kontrowersje, publikując przedruki niemieckich gazet z lat 1933-1945. Projekt, zatytułowany "Zeitungszeugen" miał być - jak przekonywał McGee - "lekcją historii z pierwszej ręki". Zeszyty zawierały zarówno przedruki prasy nazistowskiej, np. "Voelkischer Beobachter" czy "Der Angriff", jak i pism przeciwników reżimu Hitlera, w tym prasy emigracyjnej. Przedruki też opatrzono komentarzami uznanych historyków, które pomagały oddzielić propagandę od faktów.



Władze Bawarii, która jest właścicielem praw do materiałów narodowosocjalistycznej propagandy, w tym do "Mein Kampf" nakazały wówczas konfiskatę zeszytu "Zeitungszeugen" z przedrukami neonazistowskich gazet i pozwały wydawcę za naruszenie praw autorskich oraz złamanie zakazu wykorzystania nazistowskich symboli.



Sąd w Monachium uznał jednak, że wydawca nie złamał prawa, bo jego celem nie było podżeganie do nienawiści rasowej, zaś prawa autorskie do treści gazet sprzed 1 stycznia 1939 r. wygasły po 70 latach.



Prawa autorskie do "Mein Kampf" wygasną dopiero z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora. Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację książki, tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i za granicą. (PAP)



awi/ ro/




Dyskusja na dany temat:


  • de Villars napisał:

    [quote:a714483b39]Prawa autorskie do "Mein Kampf" wygasną dopiero z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora. [/quote:a714483b39] Dlaczego z końcem, 70 lat minie w 30 kwietnia 2015 r.

  • ArturJr napisał:

    wg [i:80221e60de]Aktu paryskiego[/i:80221e60de] (Akt paryski konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych): [quote:80221e60de]5. Okres trwania ochrony po śmierci autora oraz okresy przewidziane wyżej w ustępach 2, 3 i 4 zaczynają biec licząc od śmierci lub okoliczności, o której mowa w tych ustępach, z tym że trwanie ich oblicza się dopiero od pierwszego stycznia roku następującego po śmierci lub wymienionej okoliczności.[/quote:80221e60de] (to chyba będzie ta podstawa prawna :roll:)



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17