W Mszanie Dolnej odsłonięto tablicę w 70. rocznicę mordu na Żydach

Na tablicy umieszczonej na głazie napisano: "Pamięci ofiar hitlerowskiego mordu 881 obywateli narodu żydowskiego w 70. rocznicę, mieszkańcy Mszany Dolnej". Trakt prowadzący do zbiorowej mogiły nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holocaustu.Tablicę odsłonił świadek tamtych wydarzeń Henryk Zdanowski, który podczas mordu na mszańskich Żydach miał 18 lat. "Dnia tej niewyobrażalne tragedii nie sposób opisać. Z naszymi sąsiadami, Żydami, żyliśmy w bardzo dobrych stosunkach. W przeddzień tej tragedii żegnali się z nami, ale byli przekonani, że jadą na Wołyń do pracy - tak niestety nie było, o czym przekonaliśmy następnego dnia" - powiedział Zdanowski.Mord w Mszanie Dolnej przeżyło jedynie kilkunastu młodych Żydów, którym Niemcy kazali zasypać mogiły. Do dzisiaj żyje dwóch ocalałych z tej tragedii: Moses Aftergut oraz Leon Gaterer. Jak powiedział PAP obecny na uroczystości przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, Aftergut i Gaterer przeżyli dzięki pomocy mieszkańców Mszany."Aftergut zawsze miło wspomina społeczność miasta, gdzie się wychował. Zarówno dla niego, jaki i dla Gaterera, to była ich +mała ojczyzna+. Gaterer do dnia dzisiejszego uważa, że Mszana, Limanowa i Dobra to dla niego najważniejsze miejsca" - powiedział Jakubowicz. Według niego przed II Wojną Światową Żydzi stanowili ok. 30 proc. ludności Mszany Dolnej. Niemal wszyscy zginęli podczas pogromu w 1942 roku.Na polecenie szefa sądeckiego gestapo Heinricha Hamanna 19 sierpnia 1942 r. na jednym ze wzgórz w Mszanie Dolnej zgromadzono żydowskich mieszkańców tej miejscowości i okolicznych wsi. Byli tam mordowani przez nazistów strzałem w tył głowy nad wcześniej wykopanymi dwoma wielkimi dołami. (PAP)szb/ mlu/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17