W Morawicy otwarto ścieżkę dydaktyczną "Historia Narodu Polskiego"

Ścieżka powstała przy parafialnym kościele św. Bartłomieje w Morawicy z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Władysława Palmowskiego. Jak zaznaczył podczas niedzielnego otwarcia, będzie ona jeszcze rozbudowywana.Już teraz zwiedzający mogą dowiedzieć się, kiedy powstała Trzecia Rzeczypospolita, co to była zbrodnia katyńska, pomyśleć o zmarłych w katastrofie smoleńskiej. W centralnym miejscu wzgórza (zwanym Polską Górą Przemienienia), na których umiejscowiona jest ścieżka stoi kilkumetrowy krzyż. Obok nich umieszczonych jest sześć popiersi: Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Tadeusza Bora-Komorowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Mieczysława Medweckiego (pilot walczący w trakcie 2. wojny światowej, pochowany na cmentarzu w Morawicy).Na uroczystości, która zgromadziła około 500 osób, obecna była Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie IPN Januszu Kurtyce. Mówiła, że jest bardzo wzruszona. "Chciałam powiedzieć to zwykłe, ludzkie słowo - dziękuję. Czynię to w imieniu swoim oraz wszystkich rodzin, którym leży na sercu upamiętnianie ich bliskich" - dodała.10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia - zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. (PAP)rcz/ bos/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17