W Meksyku odkryto indiański grobowiec sprzed 1300 lat

Odkrycia dokonano na stanowisku Bocana del Rio Copalita wchodzącym w skład strefy archeologicznej w Huatulco nad Oceanem Spokojnym, położonej w stanie Oaxaca w południowym Meksyku.



Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) badający wyniosłą fasadę świątyni Majów na stanowisku odkryli komorę grobową z kamiennych bloków o wymiarach 1,8 metra wysokości i 1 metra szerokości.



Wewnątrz znajdował się szkielet młodego mężczyzny, zmarłego w wieku około 20-23 lat, który należał do elity społecznej i mógł być miejscowym przywódcą.



Zdaniem archeologa Raula Matadamasa Diaza, kierującego pracami badawczymi na stanowisku, odkryty grobowiec pochodzi z ok. 700 r. n.e. i choć jeszcze nie ustalono precyzyjnie kontekstu kulturowego znaleziska można przypuszczać, że miejsce pochówku ma związek z plemionami mającymi kontakt z Zapotekami.



Naukowcy badający przedmioty ofiarne znajdujące się przy szkielecie przypuszczają, że jeden z nich - osobna ludzka kość udowa – mogła być używana jako pałka.



Wokół komory grobowej znajdowały się pochówki kolejnych 22 osób, z których wyróżnia się grób kobiety pochowanej twarzą do ziemi, w sposób podkreślający prawdopodobnie jej poddaństwo wobec przywódcy pochowanego obok.



Na szczątkach kobiety umieszczono cztery naczynia, z których jedno to miska zdobiona płaskorzeźbą przedstawiającą sowę między dwoma wężami – motyw związany z Zapotekami niegdyś zamieszkującymi Dolinę Oaxaca w górach Sierra Madre Południowa.



Na podstawie tego samego naczynia widnieją symetryczne rysunki przedstawiające aligatora z otwartą paszczą, w której znajduje się twarz mężczyzny. Taki motyw zdobniczy może mieć związek z indiańskimi kulturami zamieszkującymi wybrzeże Pacyfiku w rejonie dzisiejszego Huatulco.



Jak wyjaśnił Matadamas Diaz, szczegółowe zbadanie artefaktów i odkrytych symboli może pomóc naukowcom w ustaleniu, jakie indiańskie kultury mogły zamieszkiwać miasto Copalita w słabo rozpoznanym przez naukowców okresie 700-800 r. i kto spoczywa w odkrytym grobowcu.



Wszystkie znaleziska zostaną przewiezione do Centrum INAH w mieście Oaxaca, gdzie będą zarejestrowane i poddane badaniom. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17