W maju ogłoszenie konkursu na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski

"Zadaniem plastyków, którzy zgłoszą się do konkursu będzie zaprojektowanie wybranych fragmentów ekspozycji. Na podstawie materiału wizualno-narracyjnego, przygotowanego przez MHP, uczestnicy konkursu mają zaprojektować dwie przestrzenie muzealne. Jedna to +Wolna elekcja+, a druga +Kultura II RP+. Czas na przysłanie prac - ok. pół roku" - poinformował PAP w środę dr hab. Igor Kąkolewski z Muzeum Historii Polski.



Jak zapewnił Kąkolewski, w jury konkursu na pewno zasiądą: historyk prof. Wojciech Tygielski (były prorektor UW), historyk sztuki Juliusz Chrościcki, historyk prof. Jerzy Zdrada (UJ) i - prawdopodobnie - znany scenograf Allan Starski.



Minister kultury odniósł się także w środę do budowy gmachu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Siedziba Muzeum, zaprojektowana przez pracownię Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga, ma powstać nad Trasą Łazienkowską. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty w 2009 r. Budowa gmachu siedziby MHP ma zostać sfinansowana w 80 proc. ze środków unijnych, resztę ma pokryć resort kultury.



Jak mówił w środę Zdrojewski "architekt, prof. Bohdan Paczowski zaproponował harmonogram, który zakłada prawie 2-letnie dojście do projektu budowlanego i do pozwolenia na budowę". "To oznacza, że szansa na zbudowanie Muzeum Historii Polski z aktulanego rozdania środków europejskich nie istnieje" - powiedział.



"Czekam na negocjacje dotyczące Programu Infrastruktura i Środowisko na następną kadencję. Jeżeli będą gwarancje na to, że te środki się pojawią, natychmiast przystąpimy do realizacji projektu architektonicznego. Na razie rozpisujemy konkurs na sama wystawę" - zwrócił uwagę Zdrojewski.



Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Muzeum ma za zadanie stworzyć przekrojową prezentację najważniejszych wątków polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia powstania, obrony i kształtowania mechanizmów wolności w Polsce - począwszy od demokracji szlacheckiej aż po "Solidarność".



Przyszła siedziba Muzeum Historii Polski ma być budynkiem-mostem, którego konstrukcja złączy brzegi warszawskiej Trasy Łazienkowskiej. Projekt zakłada pokrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy mkw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. mkw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw.



Agata Zbieg (PAP)



agz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17