W Kętrzynie rekonstrukcja wojsk z II wojny

Jak poinformował PAP organizator Paweł Krawiec do Kętrzyna przyjechało około 200 rekonstruktorów odtwarzających wojska uczestniczące w II wojnie światowej. Są m.in. żołnierze Wehrmachtu, Waffen SS, Armii Czerwonej oraz Wojska Polskiego.



Rekonstruktorzy przewieźli ze sobą oryginalne pojazdy wojskowe pochodzące z czasów II wojny światowej: motocykle, pojazdy opancerzone, transportery i działa samobieżne. Atrakcją soboty jest defilada, z ich udziałem, ulicami Kętrzyna.



Po defiladzie rekonstruktorzy rozbiją obóz wojskowy w Parku Miniatur, gdzie publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych zabawach i konkursach takich jak rzut granatem, ćwiczenia prawidłowych postaw strzeleckich czy w układaniu linii telefonicznej.



Niedzielną atrakcją zjazdu rekonstruktorów będzie inscenizacja walk, które toczyły się między Armią Czerwoną a Wehrmachtem. Pokaz przybliży widzom sytuację na froncie wschodnim w II połowie 1944 roku, gdy oddziały radzieckie wkraczały do Prus Wschodnich.



20 lipca minęła 67. rocznica nieudanego zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Kętrzyna. Spiskowcy nazwali swój strategiczny plan odsunięcia Hitlera od władzy "Walkirią". 20 lipca 1944 roku płk Claus Schenk von Stauffenberg podłożył ładunek wybuchowy w bunkrze, gdzie odbywała się narada z udziałem fuhrera. Bomba zraniła tylko Hitlera, a spiskowcy wraz ze Stauffenbergiem zostali straceni. (PAP)



ali/ amac/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17