W Izraelu powstanie muzeum żołnierzy żydowskich z czasu II wojny światowej

Miejsce upamiętnienia żydowskich żołnierzy ma zostać stworzone w ciągu 3,5 lat w Latrun - kosztem 32 mln szekli (ok. 26 mln złotych), z czego połowa będzie pochodzić ze źródeł rządowych.



Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że przywiązuje wielką wagę do tego projektu, podobnie jak do planu uhonorowania "zwycięstwa Armii Czerwonej nad nazistami". "Nasz naród był zagrożony unicestwieniem i zmobilizował się. Ci ludzie byli gotowi do poświęceń i poświęcili wiele. Upamiętnimy ich i będziemy o nich pamiętać, bo to dzięki ich poświęceniu jesteśmy tu dzisiaj" - oświadczył.



Według książki "Żydzi w walce 1939-1945" pod red. Jerzego Diatłowickiego, wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny w 2009 r., ponad dwieście tysięcy żołnierzy-Żydów walczyło w czasie II wojny światowej w szeregach regularnych formacji Wojska Polskiego na ziemi polskiej i na obczyźnie.



Według szacunkowych danych, ponad 30 tysięcy z nich zginęło, a z około 60 tysięcy wziętych do niewoli niemieckiej, większość została odesłana do gett, a następnie zginęła w obozach zagłady.



W armiach koalicji antyhitlerowskiej walczyło łącznie ponad 1,5 miliona Żydów.



Zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej z 1967 roku Latrun leży na skrzyżowaniu strategicznych dróg łączących Jerozolimę z wybrzeżem oraz Strefę Gazy z Zachodnim Brzegiem. W Latrun mieści się już muzeum wojsk pancernych, a także park miniatur - "mini-Izrael".



Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz(PAP)



ju/ ro/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17