W Gliwicach odkryto średniowieczną drewnianą drogę

Do odkrycia doszło w czasie modernizacji nawierzchni ulic dochodzących do gliwickiego rynku - poinformował PAP w czwartek dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trzy drewniane nawierzchnie drogi odkryto pod warstwą ziemi wzdłuż ul. Plebańskiej. To główna trasa prowadząca z rynku w kierunku Bramy Raciborskiej.



„To wyjątkowe znalezisko, dlatego że Gliwice od wielu lat są penetrowane przez badania archeologiczne, wszystkie inwestycje w rejonie starego miasta objęte są nadzorami archeologicznymi. Gliwicki rynek jest prawie w 100 proc. przebadany” - zaznaczył dr Pierzak.



Droga została odkryta na razie na długości około 70 m. Jej szerokość na razie trudno precyzyjnie ocenić, bardzo blisko dochodzi do budynków i ten etap badań będzie prowadzony pod sam koniec. Na razie wiadomo, że miała co najmniej 1,5-2 m.



Podczas badań okazało się, że wzdłuż drogi biegnie drewniany rynsztok. Został wykonany z desek od długości 2-3 metrów, tworzących dno, zaś jego brzegi stanowią pionowe deski, wzmocnione od wewnętrznej strony kołkami.



Utwardzona nawierzchnia głównej arterii wylotowej w kierunku Raciborza i biegnące wzdłuż niej koryto, odprowadzające do miejskiej fosy wody deszczowe i ścieki - to pokazuje, że Gliwice były dość dobrze zorganizowane, miasto nie tonęło w błocie - mówią specjaliści.



Okres, w którym powstała droga archeolodzy ocenili w oparciu o znalezione przy niej materiały ceramiczne. Są one datowane na XIV wiek. Dodatkowych informacji – dotyczących okresu, w którym zbudowano drogę, jak i rodzaju użytego drewna - dostarczą badania dendrochronologiczne.



Kiedy na ul. Plebańskiej odkryto drogę i rynsztok, roboty przeniesiono na inne ulice. Miasto zabezpieczyło też środki na konserwację drewna. Według planów, kilkumetrowy wycinek drogi i koryta zostanie wycięty i po zabiegach konserwatorskich trafi do gliwickiego muzeum.



Prace archeologiczne w tym rejonie potrwają jeszcze długo. Tuż za korytem natknięto się na dwie belki, które być może są pozostałością chat z przełomu XIII i XVI w.(PAP)



kon/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Czy odkryto jakieś pozostałości wskazujące na odpłatny charakter korzystania z onej drogi? :) P

  • daro napisał:

    [quote:4f37723241="marek8888"]Czy odkryto jakieś pozostałości wskazujące na odpłatny charakter korzystania z onej drogi? :) P[/quote:4f37723241] Tak - bramkę, która o dziwo, po małej konserwacji dalej może działać.Oraz metalowy pręt, służący do wypalania znaków na drewnianych wozach. To taka XIV - sto wieczna vineta :twisted: :twisted: :twisted:

  • szponiasty napisał:

    pierwsza autostrada ?



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17