W Bydgoszczy rozpoczęły się obchody 31 rocznicy strajku chłopskiego

16 marca 1981 roku rozpoczął się strajk chłopski, którego uczestnicy domagali się od władz zarejestrowania NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Grupa 42 rolników wkroczyła do siedziby ówczesnego Zjednoczonego stronnictwa ludowego w Bydgoszczy i zajęła część pomieszczeń rozpoczynając bezterminowy strajk okupacyjny.



"To były piękne momenty, bo mówiliśmy o Polsce, o tym, co się dzieje i jesteśmy przekonani, że powinno z tego jak najwięcej pozostać. My spotykamy się nie tylko po to, by tutaj być, ale dla tych, których już wśród nas nie ma" - podkreślił Wojciech Mojzesowicz, świadek i uczestnik wydarzeń w 1981 roku.



Weterani strajku poinformowali, że w najbliższym czasie powstanie Izba Pamięci na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie pod Bydgoszczą, dokąd trafią zachowane pamiątki i dokumenty dotyczące wydarzeń sprzed 31 lat. Wojciech Mojzesowicz zadeklarował, że przekaże tam m.in. zachowany krzyż strajkowy.



"Trudno mi będzie się z nim rozstać. To jest zwykły krzyż na surowym drewnie, ale on właśnie wisiał w tej sali i wokół niego ludzie się zbierali" - zaznaczył Mojzesowicz.



Spotkanie zorganizowane w piątek jest początkiem obchodów tzw. wydarzeń marcowych '81 roku w Bydgoszczy. W poniedziałek odbędą się uroczystości związane z rocznicą tzw. prowokacji bydgoskiej, jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń okresu między sierpniem 1980 roku a wprowadzeniem stanu wojennego.



Przed trzydziestu jeden laty funkcjonariusze peerelowskiego aparatu represji siłą usunęli z sali obrad bydgoskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i pobili delegatów "Solidarności". Brutalna akcja była odpowiedzią władz na żądania praw związkowych dla rolników indywidualnych.



Obchody poniedziałkowe rozpoczną się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym tzw. wydarzenia marcowe oraz pod tablicą pamiątkową przy wejściu do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W sali konferencyjnej, która była sceną dramatycznych zdarzeń w 1981 roku, dawni opozycjoniści odbiorą medale "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis", przyznane przez marszałka województwa.



Podczas okolicznościowej sesji naukowej referaty wygłoszą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: dr Marek Szymaniak opowie o początkach "Solidarności" rolniczej w województwie bydgoskim, a dr Krzysztof Osiński o konsekwencjach kryzysu bydgoskiego z 1981 roku. Odbędzie się też projekcja filmu "Czternaście dni. Prowokacja bydgoska". (PAP)



olz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Chodziłem pod ten budynek w marcu 81', który jest na Dworcowej 87, praktycznie obok Dworca Głównego. Powiem krótko, to było coś wyjątkowego. Atmosfera, ludzie na ulicy którzy rozmawiali z tymi w środku, jakaś niesamowita sytuacja, gdzie ktoś zamyka się w budynku aby walczyć o podstawowe prawa obywatela. Historyczna chwila. Fajnie być przy narodzinach naszych wspólnych dziejów, nawet jako mało znaczący widz.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17