Urok Kresów na przedwojennych kartkach pocztowych

W publikacji opracowanej przez Piotra Jacka Jamskiego zamieszczono wiele archiwalnych fotografii, opisów malowniczych miejsc na Kresach II Rzeczpospolitej oraz ciekawostek związanych z kresową historią, kulturą, zwyczajami i sztuką.



Korespondencja anonimowego polskiego inżyniera, który wyjechał w celach służbowych z Wielkopolski na Kresy Wschodnie, pochodzi z lat 1932-1939. W pocztówkach przesyłanych córce opisuje on ciekawe miejsca wszystkich kresowych województw, w których przebywał: wileńskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.



Początkowo inżynier żałował, że musiał opuścić rodzinne strony dla pracy i był zdziwiony odmiennością kresowej „mowy, ubioru, zachowania”. Z biegiem czasu, żyjąc na wschodnich rubieżach II Rzeczpospolitej przeżywał fascynację terenami, które stopniowo odkrywał.



Jak wielokrotnie podkreślał, podróż po Kresach to niesamowita okazja do zwiedzenia miejsc związanych z polską literaturą oraz jej twórcami. Gościł m.in. w Czombrowie, który uchodzi za pierwowzór literackiego Soplicowa. Mieszkańcy miejscowości mówili podróżnikowi, że Adam Mickiewicz często bywał w czombrowskim dworku należącym do rodziny Karpowiczów (do 1943 r.).Inżynier był także gościem m.in. w dworku Mickiewiczów w Nowogródku. Zatrzymał się też nad „mickiewiczowskim” Jeziorem Świteź. Odwiedził Krzemieniec, gdzie mieściło się słynne liceum, do którego uczęszczał inny wieszcz narodowy Juliusz Słowacki.



Nadawca pocztówek zawitał także do majątku w Iszczołnej należącego w przeszłości do rodu Podbipiętów herbu Zerwikaptur (to z niego wywodził się bohater „Ogniem i mieczem” Longinus Podbipięta). „Iszczołna to kolejny dowód, że na białorusko-litewskich ziemiach, gdzie nie zajedziesz, to albo o Mickiewicza, albo o Sienkiewicza potknąć się można” – pisał nadawca pocztówek.



Wizyta w Mirze, gdzie koegzystowali ze sobą przedstawiciele wielu nacji i religii, zdziwiła polskiego inżyniera. „Istna Wieża Babel, (...) nacje tutejsze nijak nie mogą się porozumieć. Żydzi, Polacy, Białorusini, Rosjanie, Cyganie, Karaimi, Litwini żyją obok siebie” – zapisał na jednej z pocztówek.



Kolejnym etapem jego kresowej podróży były Bohatyrowicze, gdzie rozgrywa się akcja powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Tytułowa rzeka wielokrotnie wprawiła w zachwyt polskiego podróżnika.



Podobne odczucia miał po pobycie na poleskich Hryczyńskich Bagnach. Według miejscowych legend to właśnie tam ostatnie lata życia, po wygnaniu z Wiecznego Miasta, miał spędzić rzymski poeta Owidiusz (stąd m.in. miejscowy pagórek nazwano Górą Owidiusza).



Bohater książki nie stronił także od miejsc związanych z polską chwałą wojenną. Zwiedził m.in. grodzieński zamek – „ulubione miejsce króla Stefana Batorego”. „To stąd król wyruszał na wyprawę ku Pskowowi, hołdem poddańczym pod murami tego wielkiego miasta zakończoną” – zapisał na pocztówce wysłanej córce.



Duże wrażenie na inżynierze zrobiła Żółkiew – miasto silnie związane z polską historią, założone przez hetmana Stefana Żółkiewskiego.



Podróżnik odwiedził też pole bitwy pod Kostiuchnówką, gdzie w 1916 r. z Rosjanami walczyli polscy legioniści. Zatrzymał się także w Zadwórzu zwanym „polskimi Termopilami”, gdzie pod miejscowym kurhanem odbywały się uroczystości ku czci bohaterskich polskich żołnierzy poległych w 1920 r. w bitwie z bolszewikami. „Dokąd istnieje Polska, pociągi mijające zadwórski kurhan powinny gwizd honorowy mu oddawać, by widokiem Pomnika Bohaterów pobudzać podróżnych, swych przyszłych granic obrońców” – pisał wzruszony.



Inżynier przesłał córce relację z meczu piłkarskiego we Lwowie. Był pod wrażeniem fascynacji lwowiaków piłką nożną, wielości klubów piłkarskich w mieście oraz istniejących między ich kibicami animozji. „Córuś, toż to świat, o którego istnieniu pojęcia nie miałem do tej pory!” – wyznał.



Oprócz opisów krajoznawczych autor korespondencji przytoczył także wiele zasłyszanych opowieści i anegdot. „Jako ciekawostkę powiem ci, że tu, pod zaborem rosyjskim, dawniej miarą piwa wiadro bywało (...). Podobnie sprzedawało się za cara wódkę i stąd poszło, że na wschodzie spirytualia wiadrami piją” – pisał do córki.



Książka „Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski” ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.



Waldemar Kowalski (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17