Uroczystości 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego

Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył mszy świętej, przypomnając w homilii postać świętego Maksymiliana powiedział, że jego imię "wpisało się w tajemnicę miłości, która okazała się silniejsza od nienawiści i śmierci". Podkreślił, że Niemcy w Auschwitz nie odebrali życia franciszkaninowi, lecz – jak Jezus Chrystus - to on uczynił z niego dar i złożył je w ofierze.



Kardynał dziękował Bogu za dzieło pojednania narodu polskiego i niemieckiego. 70 lat temu wydawało się, że przepaść między narodami jest wielka. „Bóg jednak przyjął modlitwę i czyn wielu ludzi dobrej woli z obu narodów, którzy cierpliwie budowali mosty zrozumienia, wzajemnego przebaczenia, niwelowania podziałów i niechęci” - mówił. Zaznaczył zarazem, że pojednanie wymaga cierpliwości i pokory. Wyraził nadzieję, że zaangażują się w nie młode pokolenia Niemców i Polaków.



Na zakończenie mszy świętej uczestnicy zaapelowali do ludzi dobrej woli o "powrót do Boga jako źródła prawdziwej miłości, gdyż tylko ona jest twórcza". W dokumencie podkreślono, że pokój na świecie zapanuje wówczas, gdy w sercach ludzkich zagości miłość. ”Prawdziwe piękno i godność człowieka powinny się wyrażać w czynnej miłości, świadczonej ludziom, których spotykamy na naszej drodze” - głosi apel do świata odczytany w kilku językach przez duchownych z zakonu franciszkanów.



W dokumencie przypomniano, że zdolność do szlachetnego daru z siebie, umiejętność wychodzenia poza ramy egoizmu, osobistych potrzeb i ambicji, są potrzebne współczesnemu człowiekowi, „by wyzwolił się z pokusy konsumizmu i zawłaszczania dla siebie bogactw naturalnych stworzonych przez Boga oraz praw innych osób”.



Arcybiskup niemieckiego Bambergu Ludwig Schick powiedział: "Jako Niemcy wyrządziliśmy w tym miejscu wielu ludziom wiele niesprawiedliwości i cierpienia. Jest cudem, że - jako Niemcy - możemy tu przebywać, modlić się i dziękować Bogu za jego miłość".



List do uczestników przesłał prezydent Bronisław Komorowski. „Pesymizmowi i goryczy, które wzbierają chyba w każdym, kto zwiedza byłe niemieckie obozy zagłady, możemy dzisiaj - dzięki heroicznemu czynowi ojca Kolbego - przeciwstawić inne, jakże piękne oblicze człowieczeństwa, wiarę w zwycięstwo dobra i nadzieję na lepszą przyszłość naszego świata” - napisał prezydent.



Msza święta zgromadziła rzesze wiernych z całej Polski. Wśród nich byli przede wszystkim byli więźniowie Auschwitz, a także metropolita katowicki Damian Zimoń, ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy, biskupi franciszkańscy.



Mszę świętą poprzedziło nabożeństwo w kościele franciszkańskiego Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach "Transitus świętego Maksymiliana", upamiętniające przejście ojca Kolbego do nieba. Po nim wyruszyła z Harmęż pielgrzymka do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Szli w niej franciszkanie i świeccy. Przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11. złożono kwiaty.



Oświęcimskie uroczystości zainaugurowała w sobotę sesja naukowa „Św. Maksymilian – ocalić człowieczeństwo”. Generał Zakonu Braci Mniejszych ojciec Marco Tasca w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że św. Maksymilian miał odwagę i umiejętność przemyślenia franciszkańskiego charyzmatu i wcielenia go w dzisiejszych czasach. „Jest wzorem współczesnego franciszkanina” – mówił.



Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Śluby kapłańskie złożył w 1914 r. Przyjął imię Maksymilian Maria. Do Auschwitz trafił w maju 1941 roku; otrzymał numer 16670. Po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11., tzw. Bloku Śmierci.



Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II w roku 1982. Rok 2011 obchodzony jest w Polsce jako Rok św. Maksymiliana.(PAP)



szf/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17