Tylko 22 państw świata nigdy nie było najechanych przez Brytyjczyków

W Europie brytyjskiej inwazji uniknęły: Białoruś, Andora, Lichtenstein, Luksemburg, Monaco, Szwecja i Watykan - ustalił autor po przeanalizowaniu historii 194 państw świata (192 członków ONZ nie licząc W. Brytanii plus Kosowo i Watykan niebędące członkami organizacji, ale uznawane dyplomatycznie przez Londyn).



Pod pojęciem "zbrojnej inwazji", autor ma na myśli brytyjską obecność wojskową nie tylko z racji podbicia go przez Brytyjczyków, bądź zajęcia pod groźbą użycia siły, ale także obecność przejściową będącą efektem negocjacji, lub płatności.



Pod tą ostatnią kategorię podpada Polska, gdzie nie licząc epizodu zaciężnej piechoty szkockiej z XVII w., walczącej m. in. pod Wiedniem i działalności brytyjskiej misji wojskowej w Warszawie po I. Wojnie Światowej, po 1989 r. brytyjskie jednostki pancerne odpłatnie korzystały z poligonu w Drawsku Pomorskim.



Spośród państw pozaeuropejskich, Brytyjczycy nigdy nie najechali na Boliwię, Gwatemalę i Paragwaj w Ameryce Łacińskiej, Burundi, Czad, Republikę Centralnej Afryki, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kongo, Mali w Afryce, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Mongolię w Azji, wyspy Marshalla w płn. Pacyfiku oraz wysp św. Tomasza i Książęcej w Zatoce Gwinejskiej na płn. od równika.



Lista opublikowana w książce (All the Countries We've Ever Invaded: And the Few We Never Got Round To, czyli: Wszystkie Kraje, Na Które Kiedyś Dokonaliśmy Inwazji: I Kilka Wobec Których Na To Się nie Zdobyliśmy), obejmuje także zbrojne napaści brytyjskich piratów i korsarzy, lub podróżników-odkrywców pod warunkiem, że działali za zgodą i wiedzą brytyjskich władz.



Książka opisuje mało znane epizody brytyjskiej historii jak np. szturm Zatoki Guantanamo na Kubie z 1741 r. przez Admirała Edwarda Vernona, który przemianował ją na Zatokę Cumberlandu, inwazję Islandii z 1940 r. (kraj ten nie chciał przyłączyć się do wojny po stronie aliantów), zbrojne najazdy na Wietnam w latach 1945-46, by nie dopuścić do tego, by kontrolę w nim przejęli komuniści.



Historycznie pierwszym zbrojnym wypadem dokonanym z terenu Wysp Brytyjskich na inny kraj była wyprawa rzymskiego wodza Clodiusa Albinusa przeciwko Galom w 197 r. zakończona porażką w bitwie pod Lyonem.



Laycock wpadł na pomysł napisania książki zainspirowany pytaniem swego 11. letniego synka: "Ile jest w świecie państw, na które Brytyjczycy dokonali zbrojnego najazdu?". Uświadomił sobie wówczas, że nikt nigdy nie sporządził ich listy.



"W innych państwach mogłyby powstać podobne książki, ale lista (najechanych przez nie krajów) byłaby znacznie krótsza (od brytyjskiej), choć Amerykanie mimo, iż weszli później w historię, w XX w. ciężko pracowali nad tym, by nas dogonić" - cytuje go "Sunday Telegraph". (PAP)



asw/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17