Trzy historyczne inscenizacje "Oblężenie Malborka"

Rekonstrukcja "Oblężenie Malborka" upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy, nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku.



Jak poinformowała PAP organizatorka przedsięwzięcia, Beata Stawarska z Muzeum Zamkowego w Malborku, w tym roku reżyserii widowiska podjął się Bogusław Wołoszański, autor m.in. programów telewizyjnych z cyklu "Sensacje XX wieku" i scenarzysta serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów".



W rolę komtura Henryka Von Plauena wcieli się Krzysztof Warunek, Karol Strasburger odegra postać króla Władysława Jagiełły, Marek Siudym - Mikołaja Trąbę, Robert Wrzosek - Brata I, a Marek Frąckowiak zagra Księcia Witolda.



Organizatorzy spodziewają się, że każdy prawie godzinny spektakl obejrzy ok. 10 tys. widzów. Inscenizacje rozpoczynać się będą o godz. 22. Na zakończenie każdego widowiska przewidziano fajerwerki.



W ciągu dnia natomiast podczas trwającej do niedzieli imprezy w Malborku zaplanowano m.in. wystawę machin oblężniczych, warsztaty pieśni ludowych, turnieje rycerskie i łucznicze oraz kino pod chmurką. Będzie też jarmark rzemiosł średniowiecznych - swoje wyroby będą prezentować bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze.



Odbędą się także wykłady pracowników muzeum, przewodników i zaproszonych gości. Tematyka odczytów obejmie różne dziedziny życia epoki średniowiecza - od życia codziennego przez symbolikę religijną do przysmaków krzyżackiego stołu.



Impreza "Oblężenie Malborka" organizowana jest w tym roku po raz dwunasty. (PAP)



rop/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17