Toruń: konferencja naukowa o Polakach w Wehrmachcie

"Od 21 lat z okazji Święta Niepodległości nasza fundacja organizuje w Toruniu konferencje naukowe i popularnonaukowe, poświęcone między innymi dziejom II wojny światowej na Pomorzu i losom Pomorzan w latach 1939-1945. W tym roku postanowiliśmy podjąć trudny, ale ważny temat losów Pomorzan w Wehrmachcie" - powiedziała Katarzyna Minczykowska-Targowska, wiceprezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.



Naukowcy przybliżą problematykę wcielania Polaków z Pomorza do niemieckiej armii zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Szerzej omówiony zostanie mało znany temat służby wojskowej w Wehrmachcie mieszkańców Prowincji Prusy Wschodnie, pozostającej w granicach Rzeszy do 1945 roku, skąd osoby polskiego pochodzenia trafiały do armii niemieckiej już od 1935 roku.



Naukowcy zajmą się także tragicznymi konsekwencjami, jakie spotkały Polaków wpisanych na Niemiecką Listę Narodowościową, których za odmowę służby w Wehrmachcie zesłano do obozu koncentracyjnego Stutthof. Ostatni z referatów przygotowanych na toruńską konferencję porusza problem ucieczek Polaków z Wehrmachtu i Organizacji Todt w Norwegii.



Konferencja odbywać się będzie w Dworze Artusa, a poprzedzi ją złożenie kwiatów na grobie prof. Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety - "cichociemnej", legendarnej kurierki AK. (PAP)



olz/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17