Toruń: historia dywizji gen. S. Maczka w Collegium Humanisticum

"Druga już tego rodzaju ekspozycja jest inicjatywą studentów wojskoznawstwa z UMK. Do przygotowania wystawy wykorzystano około dwustu zdjęć, pozyskanych z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz zdjęcia i rysunki udostępnione przez Wydawnictwo Kagero" - poinformował Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.



Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz, na których została przedstawiona sylwetka generała Stanisława Maczka, szlak bojowy dowodzonych przez niego jednostek we wrześniu 1939 r. i na terenie Francji w 1940 r. oraz formowanie, organizacja i walki 1. Dywizji Pancernej w latach 1940–1944. "Poznać również można pojazdy bojowe będące na uzbrojeniu jednostek pancernych dowodzonych przez gen. Maczka oraz dokładną charakterystykę znaków rozpoznawczych tych jednostek" - dodał Czyżniewski.



1 Dywizja Pancerna została stworzona w 1942 roku na terenie Szkocji. Jednostka odwoływała się do tradycji bojowych zapoczątkowanych przez zmotoryzowaną 10. Brygadę Kawalerii walczącą w 1939 roku na południu Polski i odtworzoną w 1940 roku, we Francji, jako 10. Brygada Kawalerii Pancernej.



Dowódcą tych formacji był przez cały okres wojny gen. Stanisław Maczek. 1 Dywizja Pancerna wzięła znaczący udział w bitwie pod Falaise w 1944 roku, wyzwoliła holenderską Bredę i zakończyła szlak bojowy zdobywając niemiecką bazę marynarki wojennej Wilhelmshaven.



Wystawę można zwiedzać do 11 lutego w siedzibie Instytutu Historii i Archiwistyki na terenie Collegium Humanisticum UMK. (PAP)



olz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17