Teren cmentarza żydowskiego w Opatowie będzie traktowany z szacunkiem

Uchwalony przez radę miasta i gminy Opatów nowy regulamin korzystania z parku zakazuje m.in. prowadzenia prac związanych z wykopywaniem ziemi i wyprowadzania psów. Zaostrzone są także przepisy dotyczące organizacji w parku miejskim imprez masowych.



„Niewiele osób w moim wieku zdaje sobie sprawę, że na terenie obecnego parku niegdyś był cmentarz żydowski. Nigdy nie przeprowadzano na tym terenie ekshumacji, ludzie nadal są tam pochowani. Dlatego należy zapewnić im szacunek, jakiego oczekiwalibyśmy np. w stosunku do polskich cmentarzy na Ukrainie. Stąd uchwała podjęta przez radnych, którzy nie mieli żadnych wątpliwości co do tej kwestii ” - powiedział w czwartek PAP przewodniczący Rady Miasta Opatów, Tomasz Staniek.



Władze miasta były zobowiązane do takich działań na mocy ugody sądowej z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, która reprezentowała w tej sprawie Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich – spadkobiercę przedwojennej gminy żydowskiej w Opatowie, do której należał cmentarz, a potem teren parku. W zamian za prawa do tego terenu gmina Opatów zobowiązała się do przypomnienia mieszkańcom o jego religijnym charakterze.



Na bramie wejściowej do parku mają być umieszczone informacje w języku polskim i jidysz o cmentarzu, na terenie parku ma być też utworzone lapidarium z ocalałych fragmentów macew.



„Uchwała radnych i takie rozwiązanie nas cieszy. O oddanie stosownej czci temu miejscu od kilkudziesięciu lat walczyli Żydzi pochodzący z Opatowa. My sami od 2002 roku prowadziliśmy postępowanie, które zakończyła ugoda z gminą. Działania władz Opatowa, zarówno burmistrza, jak i radnych tej kadencji, świadczą o szacunku do miejsca pochówku danych mieszkańców miasta. W Polsce niestety nadal jest wiele miejscowości, w których cmentarze żydowskie są bezczeszczone” – powiedziała PAP dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Monika Krawczyk.



Żydzi byli mieszkańcami Opatowa już w XVI wieku. W 1939 r. stanowili ponad połowę ludności miasteczka - było to około 5,5 tys. osób. Większość z nich zginęła po likwidacji opatowskiego getta w październiku 1942 roku w Treblince.



Po wojnie zniszczono XVII-wieczną synagogę, a na kirkucie z ponad tysiącem macew utworzono park rekreacyjny. Do dziś zachowało się jedynie kilkanaście całych tablic nagrobnych.(PAP)



and/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17