Szwecja - media: złoto mogło być powodem aresztowania Wallenberga

"Rosjanie mogli uznać, że to złoto należy do nazistów" - stwierdza w "Svenska Dagbladet" badacz Bengt Jangfeldt, którego książka poświęcona postaci Raoula Wallenberga ukaże się w Szwecji w najbliższych dniach. "Wytłumaczenie, dlaczego został on aresztowany, może być więc dość banalne" - dodaje.Rosjanie już wcześniej podejrzewali Wallenberga o współpracę z Niemcami.Dotychczas nie wyjaśniono, co stało się z Wallenbergiem po wkroczeniu Rosjan do Budapesztu. Wiadomo jedynie, że 17 stycznia 1945 roku został aresztowany przez Armię Czerwoną, kiedy jechał samochodem z Budapesztu do Debreczyna na wschodzie Węgier, gdzie chciał spotkać się z radzieckim marszałkiem Rodionem Malinowskim.Z nowych ustaleń wynika, że szwedzki dyplomata po spotkaniu w Debreczynie zamierzał udać się na północ w kierunku Szwecji. W baku samochodu ukrył co najmniej 15 kilogramów złota i biżuterii. Był to depozyt przekazany mu do przechowania przez Żydów, którym wystawiał "ochronne" szwedzkie paszporty, ratując ich w ten sposób przed śmiercią w obozach zagłady. Wallenberg mógł uznać, że kosztowności będą bezpieczniejsze w Szwecji niż w zajętym przez Rosjan Budapeszcie.Według Jangfeldta kwestia odnalezionego przez Rosjan skarbu mogła spowodować, że początkowo szwedzkie władze niezbyt interesowały się losem zaginionego dyplomaty. Mogły one błędnie uznać, że Wallenberg wywoził złoto w celach osobistych.Losy Wallenberga wciąż nie są do końca wyjaśnione. W 1957 roku strona radziecka w wyniku nacisków ze strony Szwecji poinformowała, że Wallenberg zmarł w 1947 roku, przypuszczalnie w wyniku ataku serca, w więzieniu na Łubiance. Tę wersję podważają jednak późniejsze relacje świadków, którzy twierdzili, że Wallenberg jeszcze w latach 70. był więziony w obozach Gułagu.W 1989 roku Szwecja otrzymała z radzieckich archiwów osobiste dokumenty Wallenberga.Powołanej w 1991 roku szwedzko-rosyjskiej komisji, której prace trwały aż 10 lat, nie udało się dojść do żadnych wiążących ustaleń. Szwedzki rząd do dziś czyni starania, aby wyjaśnić, co stało się z Wallenbergiem.W 2012 roku mija stulecie urodzin Wallenberga; z tej okazji Szwecja obchodzi Rok Wallenberga. W wielu miastach, w tym w Moskwie, prezentowana jest poświęcona mu wystawa.Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17