Sześciu kandydatów na stanowisko dyrektora IPN w Białymstoku

Konkurs został ogłoszony przed miesiącem. Wybrana w nim osoba zastąpi prof. Cezarego Kuklę, odwołanego ze stanowiska w połowie marca, który kierował oddziałem IPN w Białymstoku od jego utworzenia.



Andrzej Arseniuk powiedział PAP, że wszystkie złożone oferty spełniły wymogi formalne. Nie miał informacji, czy są wśród kandydatów osoby związane wcześniej z IPN. Dodał, że planowane są ich przesłuchania przez komisję powołaną do rozstrzygnięcia konkursu. Ta powinna podać wyniki do końca maja.



W warunkach konkursu, wśród stawianych kandydatowi wymagań, było m.in. "posiadanie wiedzy przydatnej w pracach Instytutu", a także brak służby, pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa państwa wymienionymi w ustawie o IPN.



Kandydat musiał też przedstawić koncepcję funkcjonowania oddziału instytutu w Białymstoku, a także oświadczenie o braku przynależności do partii politycznych, związku zawodowego, wykonywania mandatu parlamentarnego lub oświadczenie o gotowości wystąpienia z partii politycznej, związku zawodowego, zrzeczenia się wykonywania mandatu posła albo senatora.



Przed miesiącem Andrzej Arseniuk mówił PAP, że konkurs na dyrektora oddziału IPN wynika z decyzji prezesa Instytutu Łukasza Kamińskiego, bo "de facto" na stanowiska dyrektorskie konkursy nie muszą być przeprowadzane. Ma służyć wyłonieniu jak najlepszego kandydata.



Prof. Cezary Kuklo został odwołany 21 marca, zajmował to stanowisko od powstania IPN w 2000 roku. Przyczyn tej decyzji nie podano. Obecnie obowiązki dyrektora oddziału IPN w Białymstoku pełni Radosław Peterman, dotychczas zastępca dyrektora Biura Lustracyjnego Instytutu. (PAP)



rof/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17