Szczecin: pokaz odnalezionych gazet opozycyjnych z lat 80.

Gazety odnalezione zostały w słoiku, znajdowały się w nim m.in.: „Solidarność Walcząca”, „Wiadomości Bieżące”, „CDN Głos Wolnego Robotnika”, „Solidarność Zwycięży”, „Gazeta Niecodzienna”, „Lustro. Niezależne pismo młodych”, „Kontakty” i „W 4 Oczy”.



Prezentowane materiały odnalazł we wrześniu Aleksander Ostasz ze swoim synem podczas spaceru w okolicach Jeziora Głębokiego w Szczecinie. Tereny te wykorzystywane były przez pobliską jednostkę wojskową, do niedawna znajdował się tam niewielki poligon.



Ostasz powiedział, że w miejscu rozrytym przez dziki dostrzegli z synem denka od słoików. Po rozkopaniu znaleźli trzy słoiki pełne kartek papieru. Podczas wydobywania ich z ziemi jeden słoik pękł a wydobyte z niego kartki okazały się materiałami opozycyjnymi z lat 80. O swoim znalezisku Ostasz poinformował IPN i Muzeum Narodowe w Szczecinie.



Według dyrektora szczecińskiego Muzeum Narodowego, Lecha Karwowskiego, słoiki mógł zakopać w celu uchronienia ich żołnierz, który był sympatykiem lub należał do jednej z organizacji opozycyjnych.



Prezentacja znalezisk towarzyszyła podpisaniu aneksu do umowy o współdziałaniu przy tworzeniu ekspozycji dla powstającego Centrum Dialogu Przełomy między Muzeum Narodowym w Szczecinie a szczecińskim oddziałem IPN. To właśnie w centrum ma być w przyszłości pokazywana m.in. odnaleziona prasa opozycyjna.



Centrum Dialogu Przełomy będzie placówką obrazującą powojenną historię Szczecina. Ideą, która przyświeca jego powstaniu, jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W centrum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem. Budowa centrum ma zakończyć się w 2014 r. (PAP)



res/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17