Szczecin: historyczna stoczniowa świetlica nie będzie sprzedana

W stoczniowej stołówce 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników podpisali ze stroną rządową porozumienie kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Porozumienie dało polskim robotnikom prawo tworzenia wolnych związków zawodowych. Dzień później podobne porozumienie podpisano w Gdańsku."To miejsce, o którym należy pamiętać, i które należy się ludziom, nie może być przedmiotem transakcji. Towarzystwo Finansowe Silesia jest w trakcie decydowania o tym, że ta przestrzeń zostanie wyłączona z prowadzenia transakcji i zostanie przekazana szczecinianom, pracownikom stoczni. To jest nasza odpowiedź na prośby związku +Solidarność+" - powiedział wiceminister pod stocznią, po zakończeniu uroczystości upamiętniających 32. rocznicę podpisania szczecińskich porozumień.Szef "S" Piotr Duda, nazwał tę deklarację ważną. "Mam nadzieję, że w tym miejscu będzie w przyszłości szczecińskie centrum +Solidarności+, co jest potrzebne dla upamiętnienia roku 80., ale nie tylko. Na pewno mieszkańcy Szczecina mają wiele pamiątek w domach i będzie to miejsce, gdzie będą mogli je złożyć" - zaznaczył.Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przypomniał, że w tym mieście powstaje Muzeum Przełomów, i historyczna świetlica będzie uzupełnieniem dla tej instytucji.Ani Baniak ani Krzystek nie podali daty, kiedy świetlica miałaby być udostępniona zwiedzającym.We wrześniu ub.r. list intencyjny w sprawie utworzenia w świetlicy Izby Pamięci podpisali ówczesny prezes Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciech Bańkowski oraz szef NSZZ "Solidarność" Stoczni Szczecińskiej Nowej Krzysztof Fidura. Dokument zakładał powołanie zespołu, który opracuje sposób zagospodarowania tej przestrzeni."Jest wyraźne ustalenie, że ten majątek będzie wyłączony i oddany do użytku tym, którzy go potrzebują. Proszę mnie rozliczyć z tej deklaracji w niedługim czasie" - zaznaczył indagowany w tej sprawie wiceminister.Należące do Skarbu Państwa Towarzystwo Finansowe Silesia, jest zarządcą majątku upadłej stoczni szczecińskiej. Silesia specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowychJuż w 2007 r.. władze Szczecina deklarowały, że chcą przejąć świetlicę od stoczni. Prezydent Krzystek podpisał wówczas z kierownictwem stoczni list intencyjny w tej sprawie. Jak mówił w czwartek, realizacji tej idei stały na przeszkodzie zmieniające się kwestie własnościowe stoczni. (PAP)epr/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17