Spotkanie z "Trylogią" Sienkiewicza w Mielniku

Impreza „Trylogia w Mielniku" i piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych są częścią obchodów 21. Dni Gminy Mielnik. Do wieczora można tam zobaczyć m.in. pokazy fechtunku szablami, spróbować swoich sił w walce na białą broń, strzelania z łuku, obejrzeć pokazy walk piechoty i konnych.



Oryginalne stroje bohaterów filmów Jerzego Hoffmana, zwłaszcza "Ogniem i mieczem", umundurowanie i uzbrojenie wojsk, namiot dowódcy kozackiego - to tylko niektóre rekwizyty, które z wytwórni filmowej trafiły do Mielnika i w niedzielę po raz pierwszy są tam prezentowane.



"Tysiące rekwizytów, wszystko to, co widz mógł widzieć na ekranie, niezależnie od tego, czy na pierwszym, czy na ostatnim planie" - powiedziała PAP zastępca wójta Mielnika, Katarzyna Turosieńska-Durlik.



W niedzielę w trzech namiotach można obejrzeć część tego zbioru, turystów oprowadzają przewodnicy. Dodatkową atrakcją jest możliwość np. przymierzenia strojów.



Całość zbioru będzie stanowiła bardzo ważne i cenne wyposażenie Parku Historycznego o nazwie "Trylogia", który w ciągu kilku lat ma powstać w Mielniku. Reżyser sienkiewiczowskich ekranizacji Jerzy Hoffman patronuje temu przedsięwzięciu i bierze udział w niedzielnej imprezie.



Park ma zajmować ponad 21 ha i powstanie na podstawie książek Henryka Sienkiewicza oraz ich filmowych adaptacji. Według założeń, scenografia ma nawiązywać do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na terenie parku znajdą się liczne budynki i miejsca związane z "Trylogią".



Wejściem do niego będzie Brama Zbaraska. Po jej przekroczeniu zwiedzający mają przenieść się do epoki, w której miały miejsce wydarzenia opisane przez Sienkiewicza. Tuż za bramą znajdą się "Dzikie Pola", gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie się można wybrać np. do dworu Oleńki albo do wsi Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, czy do kresowej stanicy Chreptiów, gdzie komendantem był Michał Wołodyjowski.



W zalesionej części parku znajdzie się tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można odwiedzić grób Wołodyjowskiego i zwiedzić chatę wiedźmy Horpyny.



Władze Mielnika chcą, by park powstał do 2020 roku. Katarzyna Turosieńska-Durlik powiedziała PAP, że obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna. "Złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wniosek o dotację na rozwój turystyki. Chodzi o 20 mln zł na pierwszy etap, budowę stanicy chreptiowskiej" - dodała.



Poinformowała, że współpracą z gminą zainteresowane jest już Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.(PAP)



rof/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17