"Sowietskij Sport": piłkarze nie pamiętali o czerwonoarmistach

"Niemcy i Brytyjczycy złożyli wieńce w Auschwitz, a nasi gwiezdni chłopcy nawet nie pomyśleli o tym, by położyć chociaż bukiet polnych kwiatów na grobie czerwonoarmistów, którzy zginęli za wyzwolenie Polski" - podkreśliła w środę ta najpopularniejsza w Rosji sportowa gazeta.



"Sowietskij Sport" przypomniał, że "mogił takich w Polsce jest co niemiara". "600 tys. naszych rodaków oddało życie za wolność polskiej ziemi. Och, jak chciało się przypomnieć o tym naszym piłkarzom w szatni przed meczem z Polakami" - zauważa gazeta.



"I powiedzieć, że niektórzy Polacy, gdy przypomina im się o tych 600 tys., cynicznie odpowiadają: +Nikt nie prosił ich, by okupowali nasz kraj+" - dodaje.



"Jednak nasi chłopcy nie spojrzeli w wykute w brązie oczy radzieckiego żołnierza, stojącego nad bratnią mogiłą nad Wisłą. Zamiast tego z żonami i przyjaciółkami rzucili się do butików w poszukiwaniu ciuchów" - pisze "Sowietskij Sport".



Zdaniem gazety "sznurującym piłkarskie buty rosyjskim futbolistom" należało też przypomnieć, że "gdy rosyjskie wojska opuszczały jednoczące się Niemcy, Polacy zażądali od Rosjan myta za przejazd eszelonów".



"W odpowiedzi na to blady ze zdenerowania dowódca Północnej Grupy Wojsk, generał-pułkownik Wiktor Dubynin wyszedł na trybunę polskiego Sejmu i w przerażającej ciszy ogromnej sali groźnie powiedział: +Polacy, bracia, czy macie sumienie? A może zaczniecie pobierać od nas opłatę za każdego czerwonoarmistę, spoczywającego w waszej ziemi?+. Z pomysłu tego się wycofano" - relacjonuje "Sowiteskij Sport".



"Ale kto mógł przypomnieć naszym chłopcom o tym? Latający Holender Dick Advocaat?" - pyta gazeta.



Z Moskwy - Jerzy Malczyk (PAP)



mal/ woj/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17