Senat uczcił 120. rocznicę urodzin gen. Stanisława Sosabowskiego

Jak napisano w uchwale postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest "symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Gen. Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego".



Podejmując uchwałę w 120. rocznicę urodzin Stanisława Sosabowskiego Senat "pragnie przypomnieć zasługi jednego z najlepszych polskich dowódców z okresu II wojny światowej oraz oddać hołd generałowi, jego podkomendnym z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i związanym z nią cichociemnym (...) Senat zwraca się do środowisk kombatanckich, wojskowych i społecznych o podjęcie we wrześniu 2012 r. stosownych działań w celu uczczenia pamięci gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego".



Jak zaznaczył sprawozdawca połączonych senackich Komisji - Ustawodawczej i Obrony Narodowej senator Władysław Ortyl (PiS), życie generała Sosabowskiego jest przykładem dramatycznych losów polskich żołnierzy, którym patriotyzm i godność żołnierska nakazywały walczyć z poświęceniem do końca, chociaż powrót do ojczyzny był bardzo trudny, a często niemożliwy. "Mam nadzieję, że uchwała Senatu będzie wyrazem hołdu, uznania i wdzięczności dla wielkiego Polaka, wybitnego dowódcy, patrioty, żołnierza i człowieka honoru" - podkreślił Ortyl.



Senatorowie jednogłośnie przyjęli projekt uchwały, co zgromadzeni na sali obrad nagrodzili oklaskami.



Stanisław Sosabowski urodził się w 1892 r. w Stanisławowie. Studiował ekonomię na Uniwersytecie Jagiellońskim i był członkiem Drużyn Strzeleckich. W 1913 r. został powołany do armii austro-węgierskiej. Ranny udał się na leczenie, a w listopadzie 1918 r. zgłosił się do Wojska Polskiego. Ze względu na stan zdrowia nie brał udziału w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. pracując w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W okresie międzywojennym m.in. wykładał w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Był też zastępcą dowódcy 3. pułku Strzelców Podhalańskich, a od stycznia 1939 r. dowódcą warszawskiego 21. pułku piechoty "Dzieci Warszawy".



Podczas kampanii wrześniowej jego formacja miała wspierać wojska w rejonie Mławy, ostatecznie jednak uczestniczyła w obronie stołecznego Grochowa. Po zakończeniu walk Sosabowski wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski, z której ramienia przedarł się z informacją o sytuacji w kraju do siedziby rządu na uchodźstwie w Paryżu, gdzie został dowódcą piechoty dywizyjnej w odtwarzanej 4. Dywizji Piechoty. Po rozpoczęciu działań na froncie zachodnim, wobec małej ilości sprzętu i braku czasu na szkolenie wraz z żołnierzami został ewakuowany do Anglii, gdzie otrzymał przydział na dowódcę formującej się 4. Kadrowej Brygady Strzelców, którą przekształcił w pierwszą polską jednostkę spadochronową.



Po wybuchu Powstania Warszawskiego jednostka nie otrzymała rozkazu wsparcia stolicy i wzięła udział w największej w II wojnie operacji powietrzno-desantowej aliantów "Market-Garden", której celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się porażką, a za współwinnego uznano Sosabowskiego, zarzucając mu niedopuszczalną krytykę brytyjskiego dowództwa. Na żądanie Anglików w grudniu 1944 r. odebrano mu dowództwo Brygady, mianując inspektorem Jednostek Etapowych i Wartowniczych. W 1948 r. gen. Sosabowski został zdemobilizowany. Pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako robotnik magazynowy w fabryce, utrzymując żonę i ociemniałego w Powstaniu syna. Zmarł w 1967 r. w Londynie. Dwa lata później jego prochy spoczęły na warszawskich Wojskowych Powązkach. (PAP)



akn/ mjs/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17