Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o archiwach

Założenia te zostały przedłożone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.W komunikacie CIR zwrócono uwagę na zmiany technologiczne, które mają wpływ na powstawanie i gromadzenie dokumentacji, a zwłaszcza na elektroniczne zarządzanie dokumentacją w coraz większej liczbie instytucji publicznych."Na podstawie zmienionych regulacji stworzone zostaną możliwości wprowadzenia uproszczonego sposobu gromadzenia dokumentacji papierowej. Powinno to zwiększyć efektywność zarządzania całością dokumentacji (papierowej i elektronicznej) w podmiotach zobowiązanych do jej wytwarzania i gromadzenia" - podało CIR.Zaproponowane zostały przepisy, które usprawnią kontrolę wykonywaną przez archiwa państwowe nad dokumentacją, w tym materiałami archiwalnymi wytworzonymi i zgromadzonymi przez podmioty publiczne. "Powinno to przyczynić się do zmniejszenia kosztów kontroli i usprawnienia sposobu przechowywania zasobów archiwalnych w tych podmiotach" - informuje CIR.Zgodnie z założeniami, komórki organizacyjne wykonujące zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa zostaną zwolnione z obowiązku tworzenia odrębnych archiwów (archiwów wyodrębnionych). Dotychczasowe dokumenty związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa zostaną przekazane do archiwów zakładowych, które są odpowiednio zabezpieczone i chronione. "Archiwa te już funkcjonują, zatem nie trzeba będzie ich tworzyć" - zwrócono uwagę."Tym samym MON zostanie zwolniony z obowiązku przeprowadzania kontroli w archiwach wyodrębnionych, co przyniesie określone oszczędności" - podało CIR.Jednocześnie, jak poinformowano, komórki organizacyjne, które przestaną tworzyć archiwa wyodrębnione będą mieć mniej obowiązków organizacyjnych. Ponadto nie będą musiały przekazywać materiałów archiwalnych do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, ale będą mogły je przekazywać do miejscowych archiwów państwowych, które znajdują się blisko ich siedzib.Na to, że zmiany w ustawie o archiwach państwowych będą niezbędne, wskazywał w grudniowym wywiadzie dla PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił, "aktualna ustawa o archiwach jest anachroniczna, niedostosowana do potrzeb aktualnej technologii". "Dlatego chciałbym, żeby temat nowelizacji ustawy o archiwach znalazł się na posiedzeniu rządu już w pierwszych miesiącach 2012 roku" - mówił w grudniu minister Zdrojewski.(PAP)jp/ agz/ hes/ jra/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17