Ruszył serwis internetowy „Dzienniki Powstania Listopadowego”

Jarosław Głasek z Fundacji Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”, która uruchomiła serwis, powiedział PAP, że celem projektu jest przypominanie historii powstania listopadowego ze szczególnym uwzględnieniem roli ówczesnej prasy w kształtowaniu opinii i poglądów. „Chcemy przekonać społeczeństwo, a przede wszystkim młodzież licealną i gimnazjalną, iż historia powstań nie musi być nudna, że żyli wtedy w zwykli ludzie, mający bardzo podobne problemy do naszych” – tłumaczył Głasek.



Jak dodał, żyjący pod zaborami Polacy tak samo jak współcześni ludzie ulegali wpływom prasy. „Dzienniki prawie 200 lat temu były takim samym, niezbędnym i opiniotwórczym medium w życiu obywateli, jak dziś telewizja czy facebook” – wyjaśnił Głasek.



„W wieku XIX dzienniki i tygodniki zaczynają się rozwijać, kształtować i zyskiwać coraz większą popularność, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu analfabetyzmu, przyśpieszenia przepływu informacji i w konsekwencji do wzrostu świadomości społeczeństwa” – napisano w artykule „Prasa przedlistopadowa” umieszczonym w serwisie.



W tekście wyjaśniono, że do wybuchu powstania w Królestwie Polskim mimo istnienia cenzury wydawano 29 różnych gazet i ok. 160 pism, a po 29 listopada 1830 r. (data wybuchu powstania) w obiegu było ok. 30 tytułów, z czego 25 w samej Warszawie, m.in.: „Dziennik Powszechny Krajowy”, „Kurier Warszawski”, „Merkury”, „Nowa Polska” i „Gazeta Polska”. „Do tego należałoby doliczyć różne efemerydy, broszury i pisma ulotne, które jednak zachowały się małym stopniu. Łączny nakład wahał się znacznie, ale możemy przyjąć, iż w Warszawie czasu powstania przekraczał dziesięć tysięcy” – informuje artykuł.



Serwis, który jest stale uzupełniany o nowe treści, zawiera oś czasu z ważnymi datami historycznymi, artykuły oraz prezentacje, anegdoty, galerię z reprintami pochodzącymi ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz bibliografię dotyczącą powstania. Do pobrania są także gotowe scenariusze lekcji dla gimnazjum i liceum, a także inne pomocy nauczycielskie. Atrakcją dla odwiedzających serwis jest możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w quizie poświęconym powstaniu.



Informacje zaczerpnięte z gazet okresu powstania zamieszczone w serwisie, które będą publikowane także na jego facebookowym profilu, dotyczą nie tylko wydarzeń politycznych i wojskowych, ale także ciekawostek. Czytelnicy mogą się dowiedzieć m.in. ile balonów i spadochronów wykorzystano podczas powstania, na co lekarstwem była dobra wódka, dlaczego Zamek Królewski w Warszawie był do wynajęcia i jakie pączki sprzedawane na stołecznym Starym Mieście.



Serwis „Dzienniki Powstania Listopadowego” jest dostępny pod adresem www.dziennikipowstania.pl. Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.(PAP)



wmk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17