Ruiny koptyjskiego miasta z IV wieku odkryte w Egipcie

Odkrycia dokonali naukowcy z ekspedycji archeologicznej Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu na stanowisku położonym w Ain al-Sabil w oazie Ad-Dachila na Pustyni Libijskiej, na terenie prowincji gubernatorskiej Nowa Dolina.Jak poinformował Mostafa Amin, Sekretarz Generalny Rady, archeolodzy odnaleźli pozostałości starożytnego miasta z IV wieku, a w jego centralnej części ruiny bazyliki w otoczeniu budynków pomocniczych dla koptyjskich kapłanów.Według Mohsena Ali z Rady Najwyższej ds. Starożytności, kierującego Działem Zabytków Islamskich i Koptyjskich, archeolodzy odnaleźli też pozostałości domów mieszkalnych.W jednym z domostw archeolodzy zlokalizowali kuchnię, kilka pomieszczeń mieszkalnych, główne wejście, salę o dużej powierzchni oraz schody, a także odnaleźli starożytne monety z brązu i gliniane naczynia.Prace wykopaliskowe na stanowisku będą kontynuowane i archeolodzy są przekonani, że mogą odkryć jeszcze wiele cennych dla kultury i historii Egiptu artefaktów.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17