Ruda Śląska: powstanie spektakl o prof. Janie Karskim

Projekt "Człowiek przez duże +C+" jest skierowany do ludzi w wieku 16-25 lat.Nabór ruszył we wtorek w Rudzie Śląskiej. "Podczas spotkań weekendowych uczestnicy pod okiem doświadczonych animatorów teatralnych przygotują przedstawienie związane z prof. Karskim, które zostanie wystawione w Rudzie Śląskiej oraz w Warszawie" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Karskiego, Aleksander Maicher.Celem tego projektu jest przybliżenie młodzieży historii i misji legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, od chwili ukończenia przez niego studiów. "Kojarzony jest bardzo często jako postać pomnikowa, bohater, ale nam zależy, aby pokazać go między innymi jako świeżo upieczonego magistra, którego nagle zastała wojna, i przed którym stawia się ogromne zadanie. Chcemy, żeby młodzi ludzie pokazali emocje z jakimi się zmagał, czyli odwagę, strach, radość, zwątpienie" - wyjaśniał Maicher.Warsztaty mają sprowokować dyskusję nad tym, jakie uczucia i emocje towarzyszyły Karskiemu w jego misji oraz krytycznych sytuacjach, np. podczas jego wejścia do getta warszawskiego i pobytu w obozie przejściowym w Izbicy, a także w trakcie spotkania z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem.Zgodnie z projektem - w trakcie prac nad przedstawieniem - uczestnicy będą wykorzystywali różne techniki teatralne (np. teatru lalek).Maicher podkreślał we wtorek, że wszystkie decyzje dotyczące warsztatów i finalnego przedstawienia są zależne od młodych ludzi. Profesjonalni animatorzy teatralni będą służyli im ogólną pomocą w tworzeniu spektaklu.Zgłoszenia do udziału w warsztatach można nadsyłać do 26 lutego. Prace nad projektem mają potrwać 1,5 miesiąca. Jest on finansowany w wys. 30 tys. zł z programu Komisji Europejskiej "Młodzież w działaniu".Interaktywny Gabinet Jana Karskiego został otwarty w listopadzie w Rudzie Śląskiej. Wśród eksponatów jest biurko, przy którym Karski pracował przez ostatnie dziesięć lat swego życia, a także dokument nadania profesorowi 7 czerwca 1982 roku tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Odtworzony gabinet znajduje się w dawnym Pałacyku Myśliwskim Donnersmarcków, w którym znajduje się również siedziba Instytutu (został powołany w 2008 r.).Prof. Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. (PAP)ktp/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17